Ukraińsą armię w imieniu NATO będzie reformować polski generał

30 września 2014

ukraina-armia-wojsko-zolnierze nominowało byłego komendanta Akademii Obrony Narodowej, gen. Bogusława Packa na doradcę do spraw reformy wojskowego systemu edukacyjnego Ukrainy.

W piątek gen. spotkał się w Kijowie z pierwszym zastępcą ministra obrony Ukrainy Iwanem Rusnakiem.

Bogusław Pacek kieruje pracami programu DEEP, w którym biorą udział eksperci z kilkunastu państw, m.in. z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Czech oraz kilku polskich uczelni wojskowych.


I etap programu DEEP był realizowany od marca 2013 roku w czterech miastach Ukrainy: Lwowie, Charkowie, Sewastopolu i Kijowie. Zrealizowano 29 z 34 planowanych przedsięwzięć. Uczestnikami programu byli wojskowych uczelni Ukrainy.

Wiceszef ukraińskiego MON i gen. Pacek uzgodnili działania w ramach II etapu programu, w tym przygotowanie reformy wojskowego systemu edukacyjnego Ukrainy.


gen-pacek

Bogusław Pacek (1954) szkołę podstawową i liceum ukończył w Rypinie. Sudiował filologię na Uniwersytecie Gdańskim. Po zakończeniu studiów przez rok pracował w macierzystej uczelni jako filolog.

W latach 1978-1979 odbył przeszkolenie w Szkole Oficerów Rezerwy w Centralnym Ośrodku Szkolenia WSW im. Feliksa Dzierżyńskiego w Mińsku Mazowieckim. W 1979 roku powołany do zawodowej służby wojskowej i przydzielony do Oddziału WSW w Gdańsku. Służbę pełnił między innymi w Dyżurnej Służbie Operacyjnej. W 1985 przeniesiony do Wydziału WSW 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej w Gdańsku. W 1988 roku objął stanowisko zastępcy szefa Wydziału WSW 7 Brygady Obrony Wybrzeża.

W 1990 roku, po rozformowaniu Wojskowej Służby Wewnętrznej i utworzeniu Żandarmerii Wojskowej, powołany na stanowisko zastępcy komendanta Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Gdańsku. W tym samym roku uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. W 1991 wyznaczony na stanowisko komendanta Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Gdańsku. W 1996 otrzymał nominację na stanowisko komendanta Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Bydgoszczy. Rok później został komendantem Oddziału Żandarmerii Wojskowej Garnizonu Stołecznego w Warszawie, w 2000 roku przemianowanego na Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej im. gen. Franciszka Sznajde.

1 sierpnia 2003 objął obowiązki Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej. Prezydent RP Aleksander  awansował go na generała brygady (15 sierpnia 2003) i generała dywizji (15 sierpnia 2005).

5 października 2006 roku obowiązki komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej przekazał generałowi brygady Janowi Żukowskiemu, po czym przeniesiony został do rezerwy kadrowej ministra obrony narodowej. Powołany przez Aleksandra Szczygłę na stanowisko pełnomocnika do sprawy budowy kampusu Uniwersytetu Obrony Narodowej.

Po zmianie rządu, w 2008 roku skierowany do Dowództwa Operacyjnego (OHQ) w Mont Valérien na stanowisko zastępcy dowódcy operacji EUFOR w Czadzie oraz Republice Środkowoafrykańskiej.

W 2009, w Akademii Obrony Narodowej, uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk wojskowych na podstawie rozprawy „Żandarmeria Wojskowa Sił Zbrojnych RP w misjach pokojowych i stabilizacyjnych”.

W 2010 roku wyznaczony na stanowisko asystenta szefa Sztabu Generalnego WP, a następnie radcy Ministra Obrony Narodowej.

20 sierpnia 2012 wyznaczony przez Ministra Obrony Narodowej na komendanta-rektora Akademii Obrony Narodowej w Warszawie-Rembertowie.

W czerwcu 2014, po ukończeniu 60. roku życia, przeniesiony w stan spoczynku, przeszedł do cywila i odszedł z funkcji rektora-komendanta AON. Pozostaje w AON jako cywilny wykładowca na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego. Jest doradcą Ministra ON.

30 czerwca 2014 odebrał nominację profesorską z rąk Prezydenta RP.

Kresy24.pl/notka biograficzna za: pl.wikipedia.org

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *