Ukraina poszukuje państwa pośredniczącego w repatriacji swoich obywateli, którzy przebywają w rosyjskiej niewoli. Poinformował o tym Komisarz Rady Najwyższej Ukrainy ds. Praw Człowieka Dmytro Łubinec.
W Sztabie Koordynacyjnym ds. Traktowania Jeńców Wojennych odbyło się spotkanie z rodzinami funkcjonariuszy straży granicznej, którzy zostali zatrzymani przez rosyjskich okupantów na Wyspie Węży, oraz marynarzy z okrętów ukraińskiej floty „Sławiansk” i „Stanisław”.
Reprezentujący Łubinca Stanisław Kulisz powiedział, że Ukraina szuka państwa, które będzie pośredniczyło dla repatriacji ukraińskich jeńców i więźniów.
„Potrzebujemy strony trzeciej, aby zapobiec manipulacji Rosji i zmusić ją do wypełnienia zobowiązań wynikających ze standardów międzynarodowych” – powiedział.
Również podczas spotkania zwrócono uwagę, że nasilenie działań wojennych przez Rosję negatywnie wpływa na wymianę jeńców – są one natychmiast zawieszane, ale Ukraina nadal pracuje nad powrotem każdego obywatela.
Przedtsawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Przestrzegania Praw Człowieka w Sektorze Bezpieczeństwa i Obronności Ołeksandr Kononenko zasugerował, aby bliscy marynarzy napisali apel do Rzecznika Praw Obywatelskich, aby podczas negocjacji ze stroną rosyjską zażądał potwierdzenia uwięzienia marynarzy.
Przypomnijmy, rosyjscy okupanci zajęli ukraińską Wyspę Węży na Morzu Czarnym w pierwszych dniach inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r.
30 czerwca Rosjanie zostali zmuszeni do opuszczenia wyspy. Do 7 listopada ub. roku z rosyjskiej niewoli powróciło do kraju 30 ukraińskich jeńców wojennych z Wyspy Węży. Kolejne zwolnienia miały miejsce 24 i 26 listopada oraz 31 grudnia.
Według stanu na grudzień 2022 r. z rosyjskiej niewoli powróciło do kraju ponad 1,3 tys. Ukraińców.
Opr. TB, t.me/dmytro_lubinetzs/1601
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!