Międzynarodowy Fundusz Walutowy zamierza nakłonić Ukrainę do przyspieszenia dewaluacji hrywny, obniżenia stóp procentowych i zintensyfikowania wysiłków na rzecz podniesienia podatków, aby załatać dziurę budżetową państwa.
Agencja Bloomberg poinformowała, że warunki te są niezbędne do dalszej alokacji pomocy dla Ukrainy. Jeśli urzędnicy MFW uznają, że kraj realizuje cele programu i ma wystarczające środki na pokrycie swoich potrzeb finansowych, otrzyma 1,1 mld dolarów pomocy makrofinansowej.
Narodowy Bank Ukrainy (NBU) jest jednak przeciwny dalszemu osłabianiu hrywny. Od października, kiedy zniesiono sztywny kurs walutowy, waluta straciła już ponad 10%. Według źródeł takie posunięcie stawiałoby pod znakiem zapytania zdolność NBU do utrzymania stabilności cen. Dewaluacja, podobnie jak podwyżka podatków, będzie miała także konsekwencje polityczne.
Ukraina potrzebuje międzynarodowego wsparcia w postaci uzbrojenia i pieniędzy, ponieważ stara się wygrać wojnę na pełną skalę rozpętaną przez Federację Rosyjską w lutym 2022 roku.
Finanse publiczne Ukrainy są wspierane przez pomoc międzynarodową o wartości około 122 mld dolarów od USA, UE i innych sojuszników, a także MFW. Według najnowszych szacunków premiera Denysa Szmyhala w 2025 roku kraj będzie borykał się z deficytem budżetowym na poziomie 15 mld dolarów.
Aby załatać tę dziurę, MFW planuje wezwać NBU do przyspieszenia dewaluacji hrywny i złagodzenia polityki pieniężnej w obliczu umiarkowanej inflacji. Działania te powinny doprowadzić do wzrostu dochodów budżetu Ukrainy w walucie krajowej i tańszego zaciągania kredytów przez Ministerstwa Finansów Ukrainy.
Urzędnicy MFW skrytykowali także plan rządu dotyczący podniesienia kilku podatków jako zbyt łagodny i wezwali rząd Ukrainy do rozważenia podniesienia szerszego zakresu ceł, podają źródła. Jedną z możliwych propozycji jest podwyższenie podatku VAT, którego obecna stawka wynosi 20%.
Przypomnijmy, 3 września ukraiński parlament nie przyjął ustawę zwiększającą „podatek wojskowy” od dochodów osób fizycznych i rozszerzającej go na osoby prywatne prowadzące działalność gospodarczą, co odzwierciedla niepopularność takich kroków wśród obywateli doświadczających mobilizacji, zaniepokojonych korupcją, regularnymi przerwami w dostawie energii elektrycznej spowodowanymi rosyjskimi atakami rakietowymi i rosnącymi cenami prądu.
Zespół MFW będzie przebywał na Ukrainie przez około tydzień, począwszy od 4 września. Urzędnicy funduszu zadecydują, czy uwolnić kolejne 1,1 mld dolarów z programu pomocowego o wartości 15,6 mld dolarów.
Opr. TB, bloomberg.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!