Po trzech latach prac remontowych Ostra Brama i kościół św. Teresy w Wilnie nabrały nowego blasku. Wyjątkowe miejsce – kaplica Matki Miłosierdzia stała się dostępna dla osób niepełnosprawnych ruchowo. W pomieszczeniu za kaplicą otwarto ekspozycję skarbca, gdzie można zobaczyć dary dziękczynne, przyniesione przez ludzi dla Maryi.
W ramach projektu wykonano remont fasady galerii, prowadzącej do Kaplicy Ostrobramskiej, odnowiono miejsce na organy i odrestaurowano same organy. Odnowiono system nagłośnienia i zainstalowano system monitoringu.
W kaplicy odnowiono wewnętrzne krawędzie okien, stare fragmenty drewnianych okiennic, metalowe okiennice, fragmenty posadzki z czarnego marmuru, która nie zachowała się, ramy okienne, wymienione popękane szyby, zainstalowano system wentylacji. Na obrazie Matki Miłosierdzia zainstalowano specjalne szkło ochronne. Odrestaurowano i zwrócono autentyczne podłokietniki, które można teraz zobaczyć w galerii.
Wewnątrz kościoła naprawiono cokół i podstawy kolumn – w trakcie renowacji przywrócono sztuczny marmur, odnowiono witraże, okna, drzwi centralne, umieszczono szklany tambor i przeprowadzono inne prace remontowe.
Od tej pory osoby z niepełnosprawnością ruchową będą miały ułatwione zwiedzanie Kaplicy Ostrobramskiej, ponieważ zainstalowano w tym celu windę. Na podstawie badań odtworzono dawną arkadę od strony dziedzińca, wewnątrz której zainstalowano windę. Do windy można trafić przez drzwi od strony ulicy Aušros Vartų.
Po raz pierwszy otwarty dla społeczeństwa skarbiec ostrobramski jest eksponowany w swoim historycznym miejscu – w pomieszczeniu wieży obronnej, znajdującym się za obrazem Matki Bożej Miłosierdzia. Można tu zobaczyć fragment gotyckiego muru, otwory strzelnicze, drewniane belki. Całą przestrzeń małego pomieszczenia zajmuje ekspozycja skarbca Ostrej Bramy. Prezentowanych jest 65 obiektów o wyjątkowej wartości artystycznej i historycznej: relikwiarze, puchary, monstrancje, świeczniki, antepedia.
W specjalnych gablotach eksponowanych jest ponad 5000 wotów: tablice wotywne o różnych kształtach, korale, różańce, różnorodna biżuteria, pamiątkowe medale, ordery, pamiątki – świadkowie wysłuchanych modlitw ludzi, którzy doznali tu łaski Bożej.
Najstarsze wotum, o którym wiadomo, zostało ofiarowane w 1671 roku. Była to tabliczka, na której przedstawiono cudowne wydarzenie – uratowanie zmarłego dziecka. Wotum to zniszczył pożar, jednak z pewnością takie oznaki wdzięczności wiernych były ofiarowywane także wcześniej. Wiele starych wotów i innych cennych rzeczy w kaplicy uległo zniszczeniu podczas licznych w tamtych czasach pożarów. Zarówno w danych źródłach pisanych, jak i teraźniejszych dokumentach opisanych jest wiele cudownych wydarzeń, uzdrowień, jakich doświadczyli wierni w Ostrej Bramie.
„Podczas prac w kaplicy natrafiono na metalową osłonę, która znajdowała się nad obrazem i o której istnieniu nie wiedzieliśmy. Wiadomo już, kiedy osłona została wykonana. Na mechanizmie, dzięki któremu można ją opuścić, widnieje data — 1927 r. Wówczas miała miejsce koronacja obrazu, wtedy też na wypadek wojny, pożaru czy innych kataklizmów w ten sposób postanowiono zabezpieczyć obraz. Mechanizm uruchamia się przy użyciu specjalnego klucza. Zawsze wiedzieliśmy o istnieniu klucza, ale dotychczas niewiadome było jego przeznaczenie. Szukaliśmy, ale nie udało nam się znaleźć człowieka, który by widział kiedykolwiek osłonięty w ten sposób obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Obecnie obraz też będzie czasami osłonięty”
— opowiada ks. prałat Kęstutis Latoža, rektor Kaplicy Ostrobramskiej, proboszcz parafii pw. św. Teresy.
Prace remontowe w Kaplicy Ostrobramskiej i kościele św. Teresy zostały zrealizowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach unijnego instrumentu inwestycyjnego „Aktualizacja obiektów dziedzictwa kulturowego”. Całkowita wartość projektu, finansowanego przez UE, to prawie 3 miliony euro.
Pomieszczenie skarbca jest niewielkie, więc osoby, które chcą je zwiedzić, proszone są o wcześniejszy kontakt z Centrum Pielgrzymkowym Ostrej Bramy i zapisanie się na wycieczkę. Rejestracja odbywa się drogą mailową:
pi***************@au**********.lt
lub telefonicznie pod nr +370 600 65 088. Wizyta w skarbcu trwa około 30 minut. Grupa liczy około 10 osób.
Kinga Adamczyk na podst.: Justyna Giedrojć, Kaplica Ostrobramska w nowym blasku. Po 3-letnim remoncie udostępniono też skarbiec, kurierwilenski.lt; Ostra Brama po remoncie: otwarto skarbiec, pojawiła się winda dla niepełnosprawnych i miejsce dla pielgrzymów, l24.lt; Litwini odrzucają polską pomoc przy remoncie kaplicy w Ostrej Bramie, tvp.info; Maria Kałamajska-Saeed, Ostra Brama w Wilnie, Warszawa 1990; Krzysztof Plebankiewicz, Wilno: przewodnik turystyczny, Warszawa 1997; Lucyna Dowdo, Wilno – przewodnik turystyczny, Wilno 2008; Adam Kuleszo, Historja cudownego obrazu Najświętszej Marji Panny Matki Miłosierdzia na Ostrej Bramie w Wilnie, Wilno 1927
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!