Prezydenci Rosji, Białorusi i Kazachstanu podpisali w czwartek w Astanie umowę o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG). Jednak u Aleksandra Łukaszenki entuzjazmu trudno się było doszukać podczas ceremonii w Pałacu Niepodłegłości. Białoruskie media podkreślają, że w przeciwieństwie do Putina i Nazarbajewa nie klaskał nawet w dłonie.
Po zakończeniu uroczystości w Pałacu Niepodłegłości w Astanie, tylko Aleksander Łukaszenka powiedział, że nie wszystkie problemy zostały rozwiązane:
„Białoruś złożyła dziś swój podpis pod tym globalnym dokumentem” – powiedział prezydent. Przypomniał o bardzo trudnym procesie negocjacyjnym i o tym, że nie wszystkie kraje doszły do etapu podpisania umowy. „Starciliśmy Ukrainę” – konstatował Łukaszenka.
„Jestem przekonany, że władze Ukrainy wcześniej czy później zrozumieją, gdzie powinny szukać szczęścia”.
„…. z całą stanowczościa należy podkreślić fakt, że wiele problematycznych kwestii, które dotyczą przede wszystkim handlu …zostało odłożonych na poźniejszy termin”, – powiedział prezydent, mając na uwadze problemy, o których rozwiązanie zabiegała strona białoruska.
Chodziło przede wszystkim o opłaty celne za eksport produktów naftowych wytwarzanych na Białorusi z rosyjskiej ropy naftowej. W 2013 roku Białoruś musiała z tego tytułu odprowadzić do rosyjskiego budżetu 3,3 mld dolarów, a w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku już 600 mln. Białoruski prezydent odgrażał się nawet zablokowaniem podpisania umowy o EUG w przypadku nie zniesienia żadanych przez FR opłat, ale ostatecznie 9 maja powiadomił, że Białoruś porozumiała się z Rosją co do ich stopniowego znoszenia.
„Wierzymy, że unia gospodarcza będzie fundamentem dla przyszłości naszej jedności politycznej, wojskowej i humanitarnej”- zakończył swoje wystąpienie białoruski przywódca i pogratulował narodom trzech krajów, w tym historycznym momencie.
Nursułtan Nazarbajew powiedział, że od czerwca do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej dołączy Armenia, a wciągu najbliższego roku Kirgistan.
Traktat przewiduje, że siedzibą organów kierowniczych EUG będzie Moskwa, sądu – Mińsk, a regulatora rynku finansowego – Astana.
Kresy24.pl/svaboda.org/RIA.Novosti
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!