
Przywódcy Państw Inicjatywy Trójmorza spotkali się podczas Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza/ Fot: Marek Borawswki KPRP
W dniach 28-29 kwietnia w Warszawie odbywa się szczyt Inicjatywy Trójmorza. Gospodarzem jubileuszowego spotkania jest współinicjator tej inicjatywy prezydent RP Andrzej Duda.
Inicjatywa skupia 13 państw członkowskich UE: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię, Węgry oraz Grecję, która dołączyła w 2023 r.; dwa państwa stowarzyszone uczestniczące – Ukrainę i Mołdawię. Partnerami strategicznymi Inicjatywy Trójmorza są: Stany Zjednoczone, Japonia, Komisja Europejska i Niemcy.
Dziś na Zamku Królewskim w Warszawie odbywa się główna sesja plenarna z udziałem głów państw i szefów rządów państw Inicjatywy Trójmorza. W warszawskim spotkaniu, które będzie największym w tym roku międzynarodowym wydarzeniem w Polsce, zaplanowany jest udział ponad 20 delegacji najwyższego i wysokiego szczebla.
Prezydent, otwierając dyskusję wysokiego szczebla podczas Forum Biznesu podkreślił, że jego główną ideą jest polepszenie łączności między krajami regionu, aby wzmocnić wzajemne relacje gospodarcze i bezpieczeństwo w krytycznie ważnych obszarach.
Główną ideą tego politycznie inspirowanego, ale zorientowanego na biznes formatu jest zwiększenie łączności regionalnej w celu ożywienia stosunków gospodarczych i wzmocnienia krytycznej odporności naszych krajów – mówił Andrzej Duda.
Prezydent RP podkreślił, że jako współzałożyciel Inicjatywy jest zdecydowanym zwolennikiem postrzegania tego formatu przez pryzmat jego konkretnych skutków dla regionu. Wymienił Fundusz Inwestycyjny Trójmorza, Fundusz Innowacji Trójmorza oraz o bardzo konkretne projekty infrastrukturalne, takie jak Via Carpatia, Via Baltica, Rail Baltica, Rail 2 Sea, nowych terminalach LNG, interkonektorach gazowych i wielu innych projektach.
– Zostały one skonkretyzowane i wdrożone dzięki naszym wspólnym wysiłkom – akcentował.
Nasze kraje stały się bardziej asertywne, pewne siebie i lepiej przygotowane do definiowania naszych wspólnych interesów – wskazywał Andrzej Duda.
Powołanie Inicjatywy Trójmorza zainicjowali Prezydenci Polski Andrzej Duda i Chorwacji Kolinda Grabar–Kitarović podczas spotkania przywódców państw regionu na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku w 2015 roku. Rok ten jest uznawany za początek współpracy trójmorskiej, natomiast inauguracyjny szczyt Inicjatywy odbył się w Dubrowniku w 2016 r.
ba za prezydent.pl
2 komentarzy
Jagoda
2 maja 2025 o 10:24Via Carpatia, Via Baltica, Rail Baltica są na serio realizowane głównie przez Polskę bo reszta nie ma pieniędzy albo państwa zbyt małe na takie inwestycje.
Jagoda
2 maja 2025 o 11:03Do wybuchu wojny w Ukrainie kluczowym krajem Trójmorza miały być Węgry. Trójmorze miało być przede wszystkim związkiem krajów wyznających te same wartości chrześcijańskiej Europy sprzeciwiającej się procesom laickim krajów starej Europy. Na owej wspólnocie wartości miała też być budowana polityka bezpieczeństwa i imigracyjna . Obecnie z Trójmorza zostały tylko projekty infrastrukturalne, a idee które były sednem projektu Trójmorza zamarły bez szansy szybkiego wskrzeszenia o ile w ogóle jeszcze odżyją.