Była drugą – po gnieźnieńskiej – metropolią powstałą na ziemiach polskich. Ulicami Lwowa przeszło w sobotę około 2 tys. osób, aby uczcić jej 600-lecie.
„W sposób szczególny dziękuję Kościołowi lwowskiemu, który dzięki swemu zaangażowaniu dał podwaliny do duchowego rozwoju wiary we wspólnotach, umocnieniu chrześcijańskich wartości, dobra i sprawiedliwości oraz otworzył drogę do służby społeczeństwu” – napisał w specjalnym liście w związku jubileuszem Wiktor Janukowycz.
Przed poprzedzającą procesję Mszą św., w której uczestniczyli na zaproszenie abpa Mieczysława Mokrzyckiego m.in.: nuncjusz apostolski na Ukrainie abp. Thomas Edward Gullickson, odesko-krymski egzarcha greckokatolicki abp. Wasyl Iwasiuk, greckokatolicki biskup mukaczewski Milan Szaszik (Šašik), bp Filaret z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, przedstawiciele innych Kościołów prawosławnych obecnych na Ukrainie oraz minister kultury Ukrainy Michaił Kułyniak, po polsku i ukraińsku modlono się m.in. za Kościół katolicki dwóch obrządków na Ukrainie.
Siedzibę metropolii przeniósł z Halicza do Lwowa 28 sierpnia 1412 antypapież Jan XXIII (1410-15), a formalnie metropolia powstała dwa lata później, 24 grudnia 1414. Był to efekt wieloletnich starań królów polskich, począwszy od Kazimierza Wielkiego, który zabiegał o to od 1349. W skład prowincji kościelnej wchodziły wówczas diecezje: przemyska, chełmska, włodzimiersko-wołyńska (dzisiejsza łucka), kijowska, kamieniecko-podolska i sufragania w Serecie (Mołdawia).
Patronami archidiecezji lwowskiej są Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski, czczona dzisiaj jako Matka Boża Łaskawa, której święto obchodzone jest 1 kwietnia, w rocznicę ślubów króla Polski Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej w 1656 r., oraz bł. Jakub Strzemię.
Kresy24.pl
Źródło: KAI
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!