
Zdjęcie ilustracyjne. Valletta, Malta. Fot: Unsplash.com/Spruce
Co najmniej siedem osób, objętych sankcjami Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych lub Kijowa, za powiązania z rosyjską agresją na Ukrainę, posiada maltańskie paszporty uzyskane w ramach krajowego programu „złotych wiz”, poinformował 27 kwietnia Financial Times (FT), powołując się na dane rządowe i dokumenty ujawnione przez Organized Crime and Corruption Reporting Project.
Należą do nich m.in. rosyjski biznesmen Albert Awdolian, objęty sankcjami UE w lutym, który uzyskał obywatelstwo maltańskie w 2015 r. w ramach programu, co pozwoliło mu częściowo ominąć zakazy podróży obowiązujące w UE. Według FT, jego żona i czwórka dzieci również posiadają maltańskie paszporty.
Awdolan jest „blisko związany” z największą państwową rosyjską korporacją zbrojeniową Rostech.
Malta pozostaje jedynym krajem UE , który nadal sprzedaje obywatelstwo, pomimo działań prawnych ze strony Brukseli. Komisja Europejska argumentowała, że praktyka ta „podważa zarówno istotę, jak i integralność obywatelstwa UE” i pozwała Maltę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. 29 kwietnia ma zapaść orzeczenie w tej sprawie.
Osoby ubiegające się o udział w programie na Malcie muszą zainwestować co najmniej 600 tys. euro (680 tys. dolarów), wynająć lub kupić nieruchomość, przekazać darowiznę na cele charytatywne i mieszkać w kraju przez co najmniej rok.
Dziennik „Financial Times” podał, że obywatelstwo maltańskie dzięki temu programowi uzyskało w sumie 16 osób, w tym osoby zajmujące eksponowane stanowiska polityczne i osoby skazane później za przestępstwa
Przypomnijmy, w lutym prezydent USA Donald Trump ogłosił program „złotej karty” — 5 milionów dolarów na rezydenturę i obywatelstwo USA dla zamożnych. Na pytanie, czy rosyjscy oligarchowie będą mogli się ubiegać, Trump odpowiedział, że prawdopodobnie tak.
ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!