Władze rejonowe w Nowogródku wystawiły na sprzedaż pozostałości magnackiego kompleksu pałacowo-parkowego rodu Chreptowiczów w Szczorsach pod Nowogródkiem na Grodzieńszczyźnie.
Dawna posiadłość Chreptowiczów – jednego z najbardziej wpływowych rodów magnackich XVIII-XIX w. – zlokalizowana w Szczorsach pod Nowogródkiem. Pod koniec XVIII wieku hrabia Joachim Ignacy Litavor Chreptowicz – mąż stanu, ostatni kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego, naukowiec i ziemianin-reformator – rozpoczął tu budowę wspaniałego zespołu pałacowo-parkowego w stylu klasycystycznym. Nad projektem pracowali znani architekci Giuseppe de Sacco, Carl Spampani i Jakub Gabriel, a także najlepsi europejscy mistrzowie – Włosi i Francuzi.
W XVIII wieku mieścił się w nim jeden z największych księgozbiorów Europy Wschodniej. Pochodzący z Nowogródka Adam Mickiewicz miał korzystać z magnackiej biblioteki pracując nad poematami „Grażyna” (wydany w 1823 r.) i „Konrad Wallenrod” (wydany już na emigracji w Petersburgu w 1828 r.).
Co ciekawe, hrabia Chreptowicz i jego spadkobiercy byli jednymi z najbardziej postępowych właścicieli ziemskich swoich czasów. W posiadłościach w Szczorsach i Wiszniewie chłopi pańszczyźniani stali się dzierżawcami: zostali uwolnieni od pańszczyzny i innych podatków. Co więcej, pozwolił, by aktywnie działał tam samorząd, a w Szczorsach otwarto szkołę dla dzieci wiejskich, w której nauczano najnowocześniejszych technologii rolniczych.
Jak informuje Biełsat, do naszych czasów przetrwały sutereny głównego korpusu pałacu, skrzydło zachodnie, biblioteka i wędzarnia. Wszystkie budynki stoją obecnie opuszczone.
Według byłego urzędnika władz obwodu brzeskiego Arcioma Bruchana państwo stara się sprzedać budynek, bo nie jest w stanie o niego zadbać ani go zagospodarować.
Obiekt kosztuje 184 tysiące rubli białoruskich [235 tysięcy złotych – przyp. belsat.eu]. To pełny koszt. Obiekt jest zabytkiem, więc to oczywiste, że będą pewne warunki sprzedaży. Jednym z nich jest opracowanie dokumentacji, którą musi zatwierdzić pracownik naukowy.
Jeśli nie znajdzie się kupiec, budynek będzie dalej niszczał.
ba za bellsat.eu
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!