Blisko 400 osób wzięło udział w niedzielnym wileńskim 5. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Biegli między innymi uczniowie polskich szkół, żołnierze Wojska Litewskiego, wilnianie w różnym wieku i różnej narodowości, a także goście z zagranicy: Polski, USA, Kanady, Węgier, Kazachstanu.
„Jest to pokazanie naszej pamięci i naszej wspólnoty. Złożyliśmy w piątek wieniec na Rossie, na grobie Sergiusza Kościałkowskiego, na pewno w wielu innych miejscach również zostali uczczeni bohaterowie z Wileńszczyzny. Ale dzisiejsze wydarzenie jest nadzwyczajne – wiele młodzieży z Wileńszczyzny, ale także osoby starsze, biegnie, aby uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych” – powiedziała w rozmowie z zw.lt ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska. Jak dodała, ważne, że bieg jest organizowany we współpracy z Wojskiem Litewskim.
Żołnierze Wojska Litewskiego nie tylko wzięli udział w biegu – częstowali także biegaczy i kibiców herbatą, prezentowali broń i sprzęt wojskowy. Można było obejrzeć wystawę poświęconą wojskowej współpracy polsko-litewsko-ukraińskiej, a także bohaterom litewskiego podziemia partyzanckiego.
„Ci młodzi ludzie oddali życie za Ojczyznę, a my dzisiaj świętujemy to, że nasze kraje są wolne, Polska i Litwa są razem w NATO. Symboliczne, że dzisiaj odbywają się także wybory samorządowe, Litwa, jak i Polska, jest krajem demokratycznym. Wyzwoliliśmy się już od okupantów, rządzimy się sami we własnych krajach, to bardzo ważne i dzisiaj temu dawaliśmy wyraz” – podkreśliła Urszula Doroszewska.
W Polsce bieg „Tropem Wilczym” ma już 7-letnią tradycję. Głównym organizatorem i pomysłodawcą biegu jest Fundacja „Wolność i Demokracja”. W Wilnie bieg organizowany jest przez polską społeczność we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej na Litwie. W biegu wziął między innymi udział koncul generalny RP na Litwie Marcin Zieniewicz z małżonką.
Tegoroczny bieg przybliży historię bohaterów takich jak Barbara Otwinowska, Stanisława Rachwałowa, Antoni Heda, Władysław Siła Nowicki, Paweł Jasienica oraz Kapitan Jerzy Stawski – ostatni żyjący żołnierz Warszyca. Patronem wileńskiej edycji Biegu jest Sergiusz Kościałkowski ps. „Fakir”.
„Cieszy fakt, że z roku na rok liczba uczestników wzrasta, że ten bieg wychodzi poza naród polski, nie tylko Polacy biorą w nim udział, ale również Litwini i przedstawiciele innych narodowości” – zauważył jeden z organizatorów biegu Łukasz Kamiński. W Biegu Tropem Wilczym wziął udział po raz trzeci, natomiast od 8 lat bierze udział w Sztafecie Niepodległości na 11 listopada. „Sport jest dobrym sposobem uczczenia takich znamiennych dat” – uważa Łukasz.
W tym roku aktywny udział w biegu wzięły szkoły. Najliczniejszą reprezentację wystawiło Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie – 70 osób. Kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli przedstawiało Szkołę Szymona Konarskiego w Wilnie. Zwyciężczyni w biegu na 1963 metrów wśród kobiet Karolina Kitkowska, nauczycielką wychowania fizycznego z Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, do udziału w biegu zachęciła także 54 swoich uczniów.
„Są to uczniowie 5,6 i 7 klas. Opowiedziałam o tym wydarzeniu od strony historycznej i zgłosiło się nie tylko wielu uczniów, ale też rodziców. Ma to dla nas znaczenie symboliczne, że przynajmniej w ten sposób możemy uczcić Żołnierzy Wyklętych” – powiedziała Karolina Kitkowska.
„Dzięki poświęceniu Żołnierzy Wyklętych dzisiaj jesteśmy Polakami” – podkreślił Robert Bartusewicz, który de facto zakończył bieg na 5 kilometrów jako pierwszy, nie dopełnił jednak formalności rejestracyjnych i oficjalnie pozostał poza listą uczestników.
Z kolei zwycięzca w biegu na 10 kilometrów Rolandas Silius stwierdził, że chociaż dla sportowców ważne są wyniki, to jednak symboliczny wymiar biegu również ma znaczenie. „Powinniśmy szukać tego, co nas łączy, bez względu na narodowość. Warto, by coraz więcej osób brało udział w tym biegu, by się spotykały, rozmawiały. Litwa jest małym krajem i potrzebuje przyjaciół” – podsumował Silius.
Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal oraz koszulkę, a także pakiety startowe.
Pierwsze miejsca:
1963 m
Kobiety: Dominika Kitkowska
Mężczyźni: Dariusz Kryżanowski
5 km
Kobiety: Emilia Pozniakowa
Mężczyźni: Egidijus Janiška
10 km
Kobiety: Natalli Wialiczkina
Mężczyźni: Rolandas Silius
Małgorzata Kozicz
zw.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!