Szwecja jest gotowa rozmieścić broń nuklearną na swoim terytorium: Premier Ulf Kristersson postawił jeden warunek
Szwedzkie władze zmienią swoje podejście do rozmieszczenia amerykańskiej broni nuklearnej na terytorium kraju, jeśli Rosja rozpocznie wojnę z NATO, powiedział premier Ulf Kristersson w wywiadzie dla Sveriges Radio. Powiedział, że nie ma potrzeby podejmowania takiego kroku w czasie pokoju, ale „w najgorszym przypadku kraje demokratyczne powinny być w stanie bronić się przed państwami, które mogą zagrozić bronią jądrową”.
„Jeśli na naszym terytorium dojdzie do wojny, w którą zostanie wciągnięta Szwecja, to będzie to zupełnie inna sytuacja. Wtedy wszystkie kraje NATO skorzystają z parasola nuklearnego, który powinien istnieć tak długo, jak długo Rosja posiada broń jądrową” – powiedział Kristersson. Podkreślił, że to Szwecja, a nie USA, podejmie ostateczną decyzję w sprawie rozmieszczenia broni jądrowej na swoim terytorium.
Kristersson wyraził nadzieję, że Rosja nie zdecyduje się na kolejną wojnę, dodając, że władze upewniły się już, że kraj nie będzie jej celem.
„Celem naszego członkostwa w NATO, celem całej szwedzkiej obrony jest upewnienie się, że taka sytuacja nie wystąpi. Gdyby Ukraina była członkiem NATO, Rosja by jej nie zaatakowała” – stwierdził.
Na początku tego roku szwedzki rząd i szef szwedzkiej armii Mikael Büden wezwali obywateli do przygotowania się na ewentualną wojnę w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Wcześniej gabinet podjął decyzję o zwiększeniu budżetu obronnego królestwa o 28%.
W 2024 r. wydatki wojskowe kraju wyniosą 119 miliardów koron szwedzkich (11 miliardów dolarów). Pozwoli to na osiągnięcie celu 2% PKB wyznaczonego przez NATO. Szwecja zaczęła również aktywnie wzmacniać swój system elektroenergetyczny.
Wcześniej Polska ogłosiła gotowość do przyjęcia amerykańskiej broni jądrowej. Prezydent Andrzej Duda wezwał do rozważenia takiej możliwości, jeśli NATO chce wzmocnić bezpieczeństwo na wschodniej flance. Argumentując swoje stanowisko, zwrócił uwagę na „militaryzację” obwodu kaliningradzkiego i rozmieszczenie rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi.
Obecnie trzy kraje NATO posiadają własną broń nuklearną: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja. Jednak pięciu innych członków bloku – Belgia, Niemcy, Włochy, Holandia i Turcja – rozmieszcza je w ramach umowy o dzieleniu się bronią jądrową z Waszyngtonem.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!