Uczestnicy Szkoły Katedralnej w Łucku, której główna część to lekarze, młodzież studencka i parafianie łuckiej parafii rzymskokatolickiej, mogli zapoznać się z poglądami Kościoła Katolickiego w kwestii wiary i filozofii, a także na temat ich wzajemnych relacji. Sesja zatytułowana «Między wiarą a rozumem» odbyła się w niedzielę, 18 marca.
Sesję otworzył kierownik Szkoły Katedralnej, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doktor filozofii Kazimierz Szałata. Jego wykład «Między wiarą a rozumem» dał nazwę całej sesji. Panuje pogląd, że trudno jest znaleźć bardziej powszechny temat, o którym ludzkość dyskutuje od wieków, jednak wykład bardzo zainteresował słuchaczy – przede wszystkim dzięki temu, że zaprezentował katolickie podejście do problematyki.
Następnie profesor teologii ks. Stanisław Urbański z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaprezentował temat «Mistyka pasyjna», który jest chyba najbardziej daleki od sfery racjonalnej i całkiem przynależący do dziedziny wiary. Jan Pniewski, redaktor Polskiego Radia, wykładowca Collegium Bobolanum w Warszawie, wystąpił z wykładem pt. «Filozofia jako duszpasterstwo». W nim prelegent skupił się na tym, jakie miejsce ma zajmować filozofia w życiu zwykłego świeckiego człowieka i czym powinna stać się filozofia w życiu kapłana. Jak widzimy, zakres tematów był bardzo szeroki i dotyczył zarówno filozofii, jak i teologii. Niektóre fragmenty «Mistyki pasyjnej» wymagały od słuchaczy Szkoły specjalnego przygotowania i zakresu wiedzy, ale ogólnie wykłady były dla nich zrozumiałe.
Pod koniec sesji ks. Witold Józef Kowalów z Ostroga dokonał krótkiej prezentacji dwóch najnowszych książek z bogatego dorobku wydawnictwa «Wołanie z Wołynia», którego on jest założycielem i niezmiennym wieloletnim kierownikiem. Chodzi o broszurę w języku polskim autorstwa Marii Kalas o ks. Władysławie Bukowińskim, proboszczu łuckim, który dwa lata temu został beatyfikowany i reprint pracy ks. Michaiła Tuczemskiego «Życie i działalność świętego równemu apostołom księcia Włodzimierza i chrzest Rusi za jego czasów (988–1938)».
Sesja skończyła się modlitwą i błogosławieństwem, którego udzielił biskup Witalij Skomarowski, ordynariusz diecezji łuckiej.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu, Uniwersytet Otwarty UKSW, Fundację Polskę Raoula Follereau i Kurię diecezji Łuckiej Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie.
Ze swej strony redakcja portalu Kresy24.pl pragnie pogratulować księdzu Witoldowi Józefowi Kowalowowi odznaczenie „Custos Veritatis”, którą otrzymał 10 marca b.r. w Częstochowie.
Monitor Wołyński / Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!