Szefowie MSZ Polski — Zbigniew Rau, Litwy — Gabrielius Landsbergis i Ukrainy — Dmytro Kułeba w wileńskim Pałacu Władców podpisali Mapę drogową Trójkąta Lubelskiego oraz Deklarację o wspólnym dziedzictwie. Ten drugi dokument ma związek z 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rau podkreślił, że trzy państwa łączą wspólne wartości i dziedzictwo — pisze „Kurier Wileński”.
Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis powitał swoich polskich i ukraińskich kolegów na spotkaniu Trójkąta Lubelskiego, co dało ministrom możliwość omówienia różnych aspektów bliższej współpracy trójstronnej bezpośrednio, a nie w formacie wirtualnym.
Na posiedzeniu ministrowie omówili zacieśnianie współpracy trójstronnej w tym formacie, sytuację na Białorusi i Rosji, euroatlantyckie aspiracje Ukrainy oraz zarządzanie pandemią. Ministrowie zatwierdzili również wspólny plan działania trzech krajów w celu zwalczania dezinformacji. Spotkanie potępiło trwającą agresję Rosji na Ukrainę i bezprawną aneksję Krymu oraz podkreśliło jej zdecydowane poparcie dla integracji Ukrainy z Unią Europejską (UE) i NATO.
Mówiąc o kryzysie na Białorusi i trwających represjach reżimu, Landsbergis podkreślił niedawny gwałtowny wzrost nielegalnych przepływów migrantów przez Białoruś oraz znaczenie wspólnych wysiłków Litwy i jej partnerów, w tym w formacie Trójkąta Lubelskiego, aby rozwiązać ten problem.
„Widzimy, jak reżim Aleksandra Łukaszenki wykorzystuje nielegalną migrację, zwiększając na nas presję. Nie wolno nam się temu poddawać, ale ważna jest także silna i zjednoczona reakcja naszych partnerów na te działania wojny hybrydowej” — powiedział litewski minister spraw zagranicznych.
„Zdajemy sobie sprawę, że dzielimy wspólne dziedzictwo I Rzeczpospolitej (…), to jest wolność, suwerenność narodu i rozdział władz oraz przekonanie, że władza pochodzi od narodu. I wierzymy, że to jest nasza tradycja, która dziś nas łączy” — powiedział minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau dziennikarzom.
Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Powołany został 28 lipca 2020 roku, a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej między tymi państwami oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy.
Więcej na ten temat pisze „Kurier Wileński”.
Fot. urm.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!