Minister Zbigniew Rau udał się z oficjalną wizytą do Wilna. 6 września szef polskiej dyplomacji spotkał się z prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem Nausėdą, oraz ze swoim litewskim odpowiednikiem Gabrieliusem Landsbergisem.
Tematem spotkania były najważniejsze zagadnienia z zakresu stosunków dwustronnych, polityki wschodniej i regionalnej, współpracy gospodarczej i naukowej, kwestie dotyczące polskiej mniejszości narodowej, kryzys migracyjny i bezpieczeństwo oraz aktualna sytuacja na granicy z Białorusią.
„Wschodni sąsiedzi wypowiedzieli Polsce i Litwie wojnę hybrydową. Musimy działać razem, w duchu pełnego zrozumienia. W solidarności i determinacji przezwyciężenia tego kryzysu udaje nam się bardzo wiele osiągnąć” – powiedział w Wilnie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, cytowany przez portal zw.lt.
Podczas konferencji z szefem litewskiej dyplomacji Gabrieliusem Landsbergisem, Rau ocenił, że obecnie stosunki między Polską a Litwą są najlepsze w ciągu ostatniego 30-lecia. Zastrzegł przy tym, że są pewne sprawy, które jeszcze wymagają uregulowania, jak sytuacja mniejszości polskiej na Litwie.
Podobnego zdania na temat stosunków polsko-litewskich jest i Gabrielius Landsbergis, litewski minister spraw zagranicznych.
„Jest to założenie, że jesteśmy wolni i równi. Zawieramy sojusze wolni z wolnymi, równi z równymi. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy wspólnie znajdujemy się pod presją wieloraką, wynikającą z wojny hybrydowej przeciwko państwom wschodniej flanki NATO, którą to wojnę faktycznie wypowiedziano i uczynili to nasi sąsiedzi na wschodzie” – oświadczył Rau.
„To jest prawdziwe partnerstwo strategiczne, to nie są tylko słowa, to nie są tylko podpisy. Jest to silna i prawdziwa i trwała przyjaźń potwierdzona przez historię” stwierdził na koniec swojej wypowiedzi Gabrielius Landsbergis.
W czasie poniedziałkowej wizyty szef polskiego MSZ spotka się również z Przewodniczącą Sejmu Republiki Litewskiej Viktoriją Čmilytė-Nielsen oraz Premier Republiki Litewskiej Ingridą Šimonytė.
Ważnym elementem wizyty będą również odwiedziny Cmentarza na Antokolu, Uniwersytetu Wileńskiego oraz Centrum Nauk Fizycznych i Technologii.
Wizyta zaplanowana została z okazji 30. rocznicy odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Litwą. Polska uznała niepodległość Litwy 26 sierpnia 1991 roku, a stosunki dyplomatyczne zostały wznowione 5 września 1991 roku.
oprac. ba za zw.lt/gov.pl/web/dyplomacja
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!