Szef MSZ przyznał, że reżim Łukaszenki zawsze koordynuje swoje działania z Moskwą

22 listopada 2016

Makiej_Lawrow

„Podejścia polityki zagranicznej Moskwy i Mińska są zbieżne praktycznie w każdej kwestii, są takie same, bliskie. My zawsze koordynujemy swoje kroki na arenie Organizacji Narodów Zjednoczonych i innych organizacji międzynarodowych”- powiedział minister spraw zagranicznych Białorusi , podczas wspólnego posiedzenia kolegium MSZ Białorusi i Rosji, które odbywa się 22 listopada w Mińsku. 

Uładzimir zauważył, że pomimo pewnego postępu, relacje między Białorusią a UE są dalekie od normalizacji.


Minister zwrócił uwagę, że rok, który minął od poprzedniego posiedzenia kolegium, był niezwykle bogaty w międzynarodowe wydarzenia, które w większości były niejasne i niepokojące.

„My wszyscy coraz częściej mamy do czynienia z deficytem gotowości do kompromisu. W tej sytuacji nikt nie może czuć się bezpiecznie – powiedział Makiej. – Żyjemy w połączonym świecie. Nowe wyzwania i zagrożenia w pewnym stopniu wpływają na wszystkie kraje, niezależnie od ich wielkości i położenia”.


Z kolei minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej przyznał, że Rosja docenia fakt  rozszerzania przez współpracy z Zachodem, nie zapominając o swoich zobowiązaniach wobec Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej i Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

 

„Doceniamy to, że nasi białoruscy koledzy prowadzą dialog z Unią Europejska i NATO, biorąc pod uwagę swoje obowiązki względem EAUG  i ODKB, – powiedział Siergiej Ławrow.

 

Minister dodał, że Rosja popiera zamiar Białorusi budowania kontaktów w RE i rozszerzenia udziału w aktach prawno – traktatowych tej organizacji.

„Jesteśmy gotowi kontynuować konsultacje na temat Rady Europy, miedzy innymi chcemy współpracować we wdrażaniu niedawno zatwierdzonego przez Komitet Ministrów planu Rady Europy dla Białorusi na lata 2016-2017” – podkreślił.

Podczas wspólnej sesji MSZ Białorusi i Rosji, strony zamierzają omówić kwestie relacji Białorusi i Rosji z ONZ, współpracy z UE i Radą Europy, a także  nawiązaniu procesów integracyjnych, przeciwdziałania próbom fałszowania historii i rewizji wyników II wojny światowej.

Planuje się, że w czasie spotkania zostanie podpisane wspólne oświadczenie MSZ Białorusi i Rosji, a także plan konsultacji na rok 2017 r.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *