W niedzielę 10 września zakończył się w Indiach szczyt G20. Zaproszenie dla Unii Afrykańskiej i obietnica przekazania przez Koreę Południową Ukrainie 2,3 miliarda dolarów pomocy – to część najważniejszych ustaleń z zakończonych w Dehli obrad.
Przypomnijmy, iż utworzona w roku 1999 grupa G20 zrzesza 19 spośród najsilniejszych pod względem gospodarczym państw na świecie: Arabię Saudyjską, Argentynę, Australię, Brazylię, Chiny, Francję, Indie, Indonezję, Japonię, Kanadę, Koreę Południową, Meksyk, Niemcy, Rosję, RPA, Stany Zjednoczone, Turcję, Wielką Brytanię, Włochy – a także Unię Europejską.
W tegorocznym spotkaniu nie uczestniczył przywódca Chin Xi Jinping; nieobecny był także prezydent Rosji Władimir Putin, ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne na Ukrainie.
W przemówieniu otwierającym szczyt jego gospodarz, premier Indii Narendra Modi, zaprosił przewodniczącego Unii Afrykańskiej Azaliego Assoumaniego, by zajął miejsce przy stole przywódców G20 jako stały członek – przekazała agencja Reutera.
W deklaracji opublikowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii przeczytać można:
„Podkreśliliśmy, że wszystkie państwa muszą działać w sposób zgodny z celami i zasadami Karty Narodów Zjednoczonych, [a także muszą] powstrzymać się od użycia siły i gróźb użycia siły w celu zajęcia terytorium, przeciwko integralności terytorialnej i suwerenności lub politycznej niepodległości jakiegokolwiek państwa. […] Użycie lub groźba użycia broni jądrowej są niedopuszczalne”.
W dokumencie wyrażono natomiast poparcie dla „wszelkich znaczących i konstruktywnych inicjatyw, które wspierają wszechstronny, sprawiedliwy i trwały pokój na Ukrainie. Obecna era nie może być erą wojny” – oceniono.
Wezwano również do „pełnego, szybkiego i skutecznego” wprowadzenia w życie tzw. inicjatywy zbożowej, czyli porozumienia zawartego przez Ukrainę i Rosję z Turcją i Organizację Narodów Zjednoczonych w lipcu 2022 roku w sprawie umożliwienia eksportu produktów żywnościowych przez Morze Czarne.
Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol zapowiedział z kolei, że w nadchodzących latach jego kraj przekaże Ukrainie pomoc wartą 2,3 miliarda dolarów. Jun oświadczył, że w 2024 roku przekazana zostanie pomoc humanitarna warta 300 mln dolarów, a pozostałe 2 miliardy dolarów będzie miało formę długoterminowych, nisko oprocentowanych pożyczek, udzielanych od 2025 roku.
Pomoc ta ma przyczynić się do „przywrócenia pokoju i odbudowy po wojnie z Rosją” oraz „położyć fundament” pod udział Korei Południowej w przyszłej odbudowie Ukrainy.
Na zakończenie szczytu premier Indii Narendra Modi przekazał ceremonialny młotek przewodniczącego prezydentowi Brazylii Luizowi Inacio Luli da Silvie. Formalnie prezydencja Brazylii w grupie G20 rozpocznie się 1 grudnia.
RES na podst. PAP; Reuter
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!