Syryjski parlament uznał rzeź Ormian dokonaną sto lat temu przez Imperium Osmańskie za ludobójstwo, najprawdopodobniej jest to wynikiem nasilających się napięć między Turcją i reżimem al-Asada.
Członkowie Zgromadzenia Ludowego jednogłośnie przyjęli rezolucję potępiającą i uznającą „ludobójstwo popełnione na Ormianach przez państwo osmańskie na początku XX wieku”.
Ponad 100 000 etnicznych Ormian mieszkało w Syrii przed wojną domową w tym kraju. Wielu z nich uciekło, w tym tysiące do Armenii. Parlament Syrii składa się wyłącznie ze zwolenników rządu prezydenta Baszara al-Assada. W odpowiedzi Turcja potępiła „hipokryzję” Damaszku podczas głosowania.
Podczas i bezpośrednio po I wojnie światowej Turcy osmańscy zabili lub deportowali aż 1,5 miliona Ormian – chrześcijańskiej mniejszości w przeważnie muzułmańskim imperium. Turcja, członek NATO, sprzeciwia się użyciu słowa ludobójstwo w celu opisania rzezi. Ankara twierdzi, że ludzie ci zginęli w wyniku wojen domowych, a nie planowanych działań rządu osmańskiego w celu unicestwienie Ormian. Turcja twierdzi również, że ofiar było mniej niż się oficjalnie przyjmuje.
Co najmniej 23 kraje oficjalnie uznały rzeź Ormian za ludobójstwo, co zawsze wywołało gniew Ankary. W ubiegłym roku obie izby Kongresu USA przyjęły rezolucje uznające tragedię za ludobójstwo. Prezydent Armenii Nikol Pashinian wyraził „wdzięczność” w imieniu narodu ormiańskiego.
Deklaracja pseudo parlamentu Syrii następuje po tygodniach napięć między Ankarą a Damaszkiem w związku z popieraną przez Rosję ofensywą wojskową syryjskiego rządu w północno-zachodniej syryjskiej prowincji Idlib – ostatnim dużym bastionie opozycji w tym kraju. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan 12 lutego powiedział, że jego kraj zrobi „wszystko, co konieczne”, aby odepchnąć siły syryjskie.
Rferl.org Oprac Mk



Dodaj swój komentarz