Niezwykłą, jak na białoruskie realia, akcję pod nazwą „Wywieś polską flagę w Dniu Niepodległości” przeprowadziła 11 listopada patriotyczna młodzież polska w Lidzie. Na apel młodych patriotów biało-czerwone flagi zostały wywieszone na balkonach i w oknach wielu lidzkich domów.
Jak informują organizatorzy akcji, pomysł uczczenia 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w sposób zauważalny dla mieszkańców stutysięcznej, zamieszkałej w 50 proc.przez Polaków, Lidy, zrodził się spontanicznie na tydzień przed Świętem Narodowym. – Chcieliśmy pokazać mieszkającym w Lidzie Polakom, że poprzez wywieszenie flagi mogą nie tylko zamanifestować swój patriotyzm, lecz także pokazać przedstawicielom innych, zamieszkujących nasze miasto narodowości, iż Polacy Lidy nie są obojętni wobec własnej historii i pielęgnują tradycje polskie, nakazujące w święta narodowe z godnością reprezentować narodowe barwy – mówi nam Mirek, jeden z uczestników akcji. Opowiadając o lidzkim środowisku młodych patriotów polskich nasz rozmówca mówi, że jednoczy ich między innymi wspólne kibicowanie miejscowemu klubowi piłkarskiemu „Lida”.
Najpierw spotykali się na meczach, a kiedy się okazało, że wielu kibiców czuje się Polakami – zaczęli spotykać się poza stadionem. Pierwsza akcja, na którą się umówili, już jako młodzi Polacy, świadomi swojego pochodzenia, było sprzątanie cmentarza Polskich Lotników w Lidzie.
Integracja części kibiców klubu piłkarskiego „Lida” na płaszczyźnie narodowościowej została dostrzeżona przez kibicującą tej samej drużynie młodzież białoruską. – Nie spotkaliśmy z ich strony żadnych oznak wrogości z powodu tego, iż manifestujemy swoją polskość – opowiada Mirek. – Odwrotnie, Białorusini często pomagają nam w realizacji naszych inicjatyw, panuje między nami przyjazna atmosfera i traktujemy siebie nawzajem z szacunkiem – dodaje.
Z kolei w Grodnie, w sobotę, w kościele katedralnym została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Po mszy, którą celebrował biskup diecezji grodzieńskiej Aleksander Kaszkiewicz, z koncertem wystąpił Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku.
To kolejny etap obchodów Święta Niepodległości Polski na Grodzieńszczyźnie, gdzie mniejszość polska jest najbardziej liczna. Wcześniej polscy dyplomaci i działacze organizacji polskich złożyli kwiaty w Grodnie pod pomnikami: Elizy Orzeszkowej, Adama Mickiewicza i tablicą upamiętniającą powstanie kościuszkowskie.
Ambasada Polska w Mińsku jak co roku wydała uroczyste przyjęcie z okazji Święta Niepodległości. Zaproszeni zostali znani białoruscy politycy, ludzie kultury, eksperci i dziennikarze.
Kresy24.pl za znadniemna.pl/ polacygrodzienszczyzny.blogspot.com/polskieradio.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!