Białoruska dolina krzemowa przynosi krocie, tak jak to zapowiadał przed laty Aleksander Łukaszenka. Wskaźnik eksportu za 2018 rok wzrósł o 38% (1, 4 mld USD) w porównaniu do roku poprzedniego. Zgodnie z prognozami światowych ekspertów, do takiego poziomu Park Wysokich Technologii (PWT) powinien zbliżyć się dopiero w 2020 roku.
„Wskaźniki wzrostu Parku Wysokich Technologii w eksporcie przekroczyły wszystkie nasze oczekiwania” – powiedział Wsiewołod Janczewski, dyrektor zarządzający parku. – Ostro przekroczyliśmy prognozy wiodących agencji. Jest to, oczywiście, bezpośrednia konsekwencja i oczywisty sukces dekretu, który został przyjęty przez głowę państwa. Sukces nie tylko parku, ale również całego kraju. Dziś Białoruś staje się jednym z bardziej silnych klastrów IT w całym regionie Europy Wschodniej”, powiedział Janczewski.
Według prognoz Janczewskiego, Park Wysokich Technologii w Mińsku ma wszelkie powody, by kontynuować szybki wzrost. Ponadto głównymi odbiorcami produktów białoruskich programistów są kraje UE i USA (ponad 90%).
Całkowita produkcja parku wyniosła 3 miliardy 202 milionów rubli, co przekroczyło wskaźnik za rok 2017 o 47%. Na rynku krajowym rezydenci parku opracowali i wdrożyli rozwiązania IT na kwotę 297 milionów rubli. To o 59% więcej niż w 2017 roku. Przeciętna pensja informatyka w zeszłym roku przekroczyła 4,4 tys. rubli. Jednocześnie przeciętny programista płaci 3,2 razy więcej podatku dochodowego niż statystyczny Białorusin, mimo że składka na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych jest taka sama.
Po podpisaniu 21 grudnia 2017 roku przez prezydenta dekretu „O rozwoju gospodarki cyfrowej”, do PWT dołączyło w 2018 roku 267 firm, więcej niż w całej 12-letniej historii parku. Nic dziwnego, dekret zwalnia wszystkich rezydentów parku z wszelkich opłat celnych i podatków, w tym VAT i podatku dochodowego (CIT). Jedyny podatek, który trzeba płacić to podatek dochodowy od osób fizycznych, płacony przez pracowników firm (PIT), stawka tego podatku jest stała i wynosi jedynie 9 proc.
Jednocześnie zaktywizowali się bardziej doświadczeni rezydenci, którzy w ubiegłym roku stworzyli 5 tysięcy miejsc pracy. Ogółem, wraz z nowymi firmami, park powiększył się o 13 tysięcy pracowników. Pod koniec ubiegłego roku w PWT pracowało 45,7 tys. osób.
Park utworzono w 2006 r. na mocy prezydenckiego dekretu i początkowo skupiał się on przede wszystkim na działalności w sferze IT. – Kolejny dekret prezydenta z 2017 r. o rozwoju gospodarki cyfrowej wprowadził szereg nowych ułatwień i rozszerzył sfery działalności m.in. o operacje kryptowalutowe, blockchainy, ICO i smart kontrakty.
Wśród firm, które „wyszły” z białoruskiego Parku są m.in. Viber czy Wargaming, producent znanej gry World of Tanks. Jedynym rezydentem z polskim kapitałem jest na razie firma Epol Soft.
Kresy24.pl/ont.by/ba
1 komentarz
ekaterina sushko
19 marca 2019 o 15:01ryj przygłupa