Komisje Spraw Zagranicznych Senatu i Izby Reprezentantów USA przyjęły projekt ustawy, który umożliwi konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów i przekazanie ich Ukrainie.
Przypomnijmy, że te środki mają zostać przeznaczone na odbudowę Ukrainy po zniszczeniach spowodowanych rosyjska inwazją.
Jeśli ustawa zostanie przegłosowana w Senacie i Izbie Reprezentantów i zostanie podpisana przez prezydenta USA Joe Bidena, umożliwi to pierwszą w historii USA konfiskatę majątku kraju, z którym Stany Zjednoczone nie są w stanie wojny. Administracja Bidena popiera projekt ustawy.
Stany Zjednoczone posiadają aktywa rosyjskiego banku centralnego o wartości 5–6 mld dolarów, które zamroziły w lutym 2022 roku, bezpośrednio po rosyjskim ataku na Ukrainę.
Działania te zostały podjęte w koordynacji z partnerami w Europie, Kanadzie i Japonii, a łączna kwota zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego zlokalizowanych za granicą wynosi około 300 mld dolarów.
Jednocześnie w ramach G7 nie osiągnięto jeszcze konsensusu w sprawie wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy. Jednak działania Stanów Zjednoczonych w tej kwestii postrzegane są jako priorytetowy krok w przyciągnięciu do tego projektu innych krajów.
W tekście projektu ustawy wskazano, że władza wykonawcza powinna poświadczyć Kongresowi, że współpracuje z G7 i innymi stronami we współpracy na rzecz konfiskaty rosyjskiego majątku w celu odbudowy Ukrainy.
„Sam tekst ustawy wyraźnie mówi o potrzebie wielostronnych działań, nie tylko z G7, ale wspomina także Australię i kilka innych krajów, w których znajdują się rosyjskie aktywa” – skomentował senator z partii Demokratycznej Ben Cardin, przewodniczący komisji.
„Musimy zrobić ten dodatek. Ukraina powinna to mieć. To kwestia przetrwania” – powiedział Cardin, dodając, że ta ustawa jest sposobem na wywarcie większej presji na Federację Rosyjską, aby wycofała swoje wojska z Ukrainy i „wzięła odpowiedzialność poczynione straty”.
Przypomnijmy, 22 stycznia ministrowie spraw zagranicznych UE wyrazili polityczną zgodę na wprowadzenie podatku od nieoczekiwanych zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów. Agencja Reuters, powołując się na rosyjskich urzędników, podaje, że Unia Europejska raczej nie skonfiskuje zamrożonych aktywów Rosyjskiego Banku Centralnego ze względu na obawę przed ryzykiem finansowym i prawnym. Jednocześnie zachodni przywódcy popierają pomysł finansowania Ukrainy w czasie wojny poprzez konfiskatę i spieniężenie rosyjskiego majątku.
Opr. TB, www.reuters.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!