Stan gotowości w Mińsku. W czwartek rozpoczyna się tam szczyt „azjatyckiego NATO”

29 listopada 2017

Stolica Białorusi przez trzy najbliższe dni  będzie częściowo sparaliżowana. To z powodu rozpoczynającego się tam w czwartek szczytu Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, zwanej „azjatyckim ”. Do Mińska przyjadą najwyżsi przedstawiciele krajów członkowskich organizacji.

30 listopada w Mińsku rozpoczyna się Sesja Rady Bezpieczeństwa Zbiorowego Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (), w której udział zapowiedziało wielu szefów państw .


W związku z tym organy porządku publicznego zapowiadają podjęcie wszelkich niezbędnych sił i środków, które zapewnią uczestników sesji. Główny Departamenty Spraw Wewnętrznych Komitetu Wykonawczego Miasta Mińska poinformował, że bezpieczeństwa na ulicach miasta strzec będzie zwielokrotniona liczna żołnierzy wojsk wewnętrznych. Wzmocniony monitoring zapowiadany jest na trasach przejazdów konwojów przewożących głowy państw i najwyższych dostojników. Bezpieczniej ma być na szlakach komunikacyjnych i w miejscach do nich przylegających, na przystankach autobusowych, stacjach metra, mostach, wysokościowcach.

Od 29 listopada do 1 grudnia 2017 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Białoruś oraz w Miejskim Komitecie Wykonawczym Mińska będą działać sztaby operacyjne, zadaniem których będzie koordynacja działań wszystkich zaangażowanych służb.


Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Zbiorowego odbędzie się w wąskim formacie. W skład rady wchodzą szefowie państw członkowskich OUBZ: Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Rosji i Tadżykistanu, a przewodniczy jej prezydent Republiki Białoruś Aleksander .

Szczyt podsumuje wyniki białoruskiego przewodnictwa w OUBZ w 2017 roku. Białoruś postawiła sobie za cel wzmocnienie wpływów organizacji na arenie międzynarodowej, zwiększenie gotowości operacyjnej OUBZ, zapewnienie bezpieczeństwa ekonomicznego państw członkowskich i wdrożenie zestawu dodatkowych środków w celu przeciwdziałania międzynarodowemu terroryzmowi, handlowi narkotykami i nielegalnej migracji w regionach zbiorowego bezpieczeństw

Agenda Sesji Rady Bezpieczeństwa OUBZ przewiduje około 20 punktów; min. omówienie sytuacji międzynarodowej oraz działań mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa, przyjęcie deklaracji w sprawie rocznicy OUBZ, a także szereg oświadczeń politycznych szefów państw w sprawie aktualnych kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego.

Będą również poruszane kwestie dalszego doskonalenia elementów wojskowych Organizacji, jak również struktury Sekretariatu i wspólnego sztabu OUBZ, podziału stanowisk w sztabie i przyjęcie budżetu dla OUBZ na 2018 rok.

Oczekuje się, że podpisane zostaną dotyczące współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa informacyjnego i wzmocnienia środków dla zwalczania nielegalnej migracji.

Przed rozpoczęciem Sesji Rady Bezpieczeństwa OUBZ odbędzie się wspólne posiedzenie Rady Ministrów Spraw Zagranicznych i Obrony i Komitetu Sekretarzy Rady Bezpieczeństwa.

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Stan gotowości w Mińsku. W czwartek rozpoczyna się tam szczyt „azjatyckiego NATO”

  1. Miński Odpowiedz

    29 listopada 2017 w 20:55

    I komu oni są potrzebne ci bandyci. Na czele z stajennym cygańskim. Takie środki bezpieczeństwa. Żeby na was dziarski. Próżniacy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *