W poniedziałek 12 grudnia 2022 roku, o godz. 15:00 i 18:00, Teatr Miejski w leżącej nad Niemnem litewskiej Olicie (Alytus) zaprezentuje niezwykły spektakl „Inwazja” – wspólne przedsięwzięcie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru – Left Bank Theatre z Kijowa.
Spektakl „Inwazja” powstał według scenariusza Maliny Prześlugi – polskiej dramatopisarki i pisarki, na stałe współpracującej z Teatrem Animacji w Poznaniu, laureatki Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, która tak streszcza swoją sztukę:
„Dwie ukraińskie uchodźczynie znajdują tymczasowy dom w Polsce. Wygodne łóżka, osobiste półki w lodówce, lampka nocna – wszystko dla wygody i komfortu. Czujcie się jak u siebie w domu. Gdziekolwiek jesteśmy, czujemy się jak w domu, jak na wojnie. Wojna nie pozwala odejść, nie daje wytchnienia, odbiera złudzenia, spotyka na każdym progu jakiegokolwiek chwilowo pokojowego kraju. Wojna przypływa i odpływa, przekracza granice, progi, wysycha między palcami i kształtuje wszystkie marzenia o przyszłości w pulsujący pomnik czegoś, co już nigdy się nie powtórzy.
Stapiamy się w jedną całość – ponadnarodową i nadludzką. Zaczynamy dostrzegać współbrzmienie języków i podobieństwo twarzy. Wzniosłe «braterstwo» sprawdzamy prostymi czynami, ciszą, obecnością, akceptacją. Czasami znosimy więcej, niż możemy, a czasami nie możemy wytrzymać wcale.
Czy miłość rządzi tym światem? A może raczej brak miłości?”.
„Inwazja” to pierwsza międzynarodowa koprodukcja realizowana przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, który do współpracy zaprosił Kijowski Akademicki Teatr Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru – Left Bank Theatre z Kijowa; spektakl z udziałem aktorek polskich i ukraińskich, w reżyserii Tamary Trunovej z kijowskiego zespołu teatralnego.
Spektakl „Inwazja”:
- Reżyseria: Tamara Trunova
- Scenariusz: Malina Prześluga
- Scenografia i kostiumy: Artūras Šimonis
- Muzyka: Marek Kubik
- Multimedia: Krzysztof Kiziewicz
- Inspicjent: Karolina Bielawska/Katarzyna Wiktorko
- Obsada: Beata Chyczewska (Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku), Monika Zaborska (Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku), Anastasia Ievtushenko (Molodyy Theatre, Kijów), Kristina Liuba (Zoloti Vorota Theatre, Kijów), Olesia Zhurakivska (Left Bank Theatre, Kijów)
Czas trwania: ok. 80 minut.
W spektaklu wykorzystano monologi z „Romea i Julii” Williama Szekspira oraz „Cyrano de Bergerac” Edmonda Rostanda.
Spektakl dla widzów powyżej 18 roku życia.
Partnerami projektu są: Kijowski Akademicki Teatr Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru – Left Bank Theatre z Kijowa i Teatr Miejski w Olicie.
Projekt wspierają: Instytut Polski w Kijowie oraz Instytut Polski w Wilnie.
Spektakl realizowany w ramach projektu „Kierunek Ukraina”.
Dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego. Zadanie dofinansowano z budżetu Województwa Podlaskiego.
RES
1 komentarz
Antoni Kosiba
10 grudnia 2022 o 00:34Spektakl nie jest i nie może być koprodukcją, może być jej skutkiem czyli koproduktem. Tak samo jak motocykl może być „produkcji holenderskiej” (= wyprodukowany w Holandii), ale nie „produkcją holenderską”; „produkcja motocykli” w Holandii wynosi ##### sztuk rocznie (nie wiem ile, dlatego ##### zamiast cyfr), ale ona (ta produkcja) nie jest żadnym z nich (tzn. z tych motocykli). Czy tak trudno jest rozumieć to?