Spada zaufanie Ukraińców do Cerkwi. Natomiast rośnie do Sił Zbrojnych Ukrainy, organów ścigania i mediów. Świadczą o tym wyniki badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS).
W ciągu ostatniego roku (między grudniem 2021 a grudniem 2022) poziom zaufania do Sił Zbrojnych wzrósł odpowiednio z 72% do 96%.
KIIS zauważa też, że jest duże zaufanie do prezydenta Ukrainy i wolontariuszy. W grudniu 2021 r. prezydentowi ufało tylko 27 proc. (nie ufało mu aż 50 proc.), ale w ciągu roku liczba ta wzrosła do 84%. Zaufanie do wolontariuszy wzrosło z 68% do 84%.
Jednocześnie, według badania, spadło zaufanie do Cerkwi: odsetek ufających spadł z 51% do 44%.
Jednocześnie zaufanie do ukraińskich mediów w ciągu ostatniego roku wzrosło z 32% do 57%. Spadło za to i tak śladowe zaufanie do rosyjskich mediów: z 3% do 1%.
Wyraźnie wzrasta zaufanie do Służby Bezpieczeństwa Ukrainy – z 29% do 63% i do Policji Narodowej – z 30% do 58%.
Wyraźnej poprawie uległ także stosunek do władz i Rady Najwyższej. Zaufanie do rządu wzrosło z 14% do 52%.
„W przypadku parlamentu, mimo że ogólne wskaźniki zaufania nie są wysokie, następuje również znaczny wzrost zaufania: z 11% do 35%, a saldo wzrosło z -56% do +2%” – czytamy w opracowaniu.
KIIS poinformował, że w grudniu 2022 r. do wykazu badań dodano prokuratorów i sądy.
Są to jedyne ukraińskie instytucje, które mają ujemny bilans zaufania – nieufności i do których Ukraińcy są najbardziej krytyczni. Tak więc sądom ufa 25%, 34% nie ufa. Prokuratorom zaś ufa 21%, 32% nie ufa.
Ponadto, zgodnie z wynikami badania, Ukraińcy zaczęli bardziej ufać swoim sąsiadom z miejsc zamieszkania – z 63% do 71%. W tym roku respondenci zostali zapytani o stosunek do przesiedleńców wewnętrznych – generalnie ufa im 52% respondentów, a tylko 10% nie ufa (pozostałe osoby mają stosunek nieokreślony/obojętny).
Jak zauważył Anton Hruszecki, wicedyrektor KIIS, wzrost zaufania do kierownictwa politycznego i organów ścigania w warunkach wojny jest kolejnym dowodem mobilizacji obywateli w krytycznych okolicznościach, co jest jednym z kluczowych czynników skutecznego oporu wobec wróga.
Zauważył, że wielu Ukraińców jest zdecydowanie sceptycznie nastawionych do prokuratury i sądów, a co za tym idzie do wymiaru sprawiedliwości w kraju. Dlatego ukraińscy ustawodawcy i urzędnicy powinni zrozumieć, że po zwycięstwie na Rosją oczekiwania społeczne wobec poprawy praworządności i sprawiedliwości będzie narastać, dlatego już teraz powinny zostać wdrożone działania „wyprzedzające”.
Badanie pod nazwą „Omnibus” zostało przeprowadzone 4-27 grudnia 2022 r. metodą wywiadów telefonicznych przy użyciu komputera na podstawie losowej próby numerów telefonów komórkowych.
Przebadano 995 respondentów mieszkających we wszystkich kontrolowanych przez władze regionach Ukrainy (z wyjątkiem Autonomicznej Republiki Krym).
Opr. TB, kiis.com.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!