„Polacy w zdecydowanej większości popierają założenia polskiej polityki wschodniej, realizowanej przez kolejne rządy od lat 90. Pragną więc umacniania niepodległości Ukrainy i Białorusi oraz związków tych państw z Europą Środkową i Zachodnią, a także przeciwdziałania tendencjom imperialnym w rosyjskiej polityce zagranicznej. Sondaż ujawnia jednak także pewne tendencje, które dla polskich elit politycznych mogą stać się wyzwaniem” – komentuje Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia wyniki najnowszego sondażu, dotyczącego postrzegania przez Polaków polskiej polityki wschodniej. Wnioski zawarto w raporcie „Polacy o polityce wschodniej”.
„W kontekście polityki wschodniej rzuca się także w oczy zgodność opinii Polaków z działaniami kolejnych polskich rządów, dla których zaangażowanie się na Ukrainie i Białorusi, uznawane przez władze rosyjskie za sprzeczne z ich interesami, było znacznie ważniejsze niż chęć utrzymania dobrosąsiedzkich relacji z Rosją: coraz bardziej autorytarną i imperialną. Z badania wynika, że zwolennicy prymatu współpracy
z Ukrainą i Litwą – krajami bardziej pokrzywdzonymi przez rosyjski imperializm niż sama Polska – stanowią większość wśród Polaków (56%). Głosów, że współpraca z Rosją winna być ważniejsza od współdziałania z sąsiadami, jest znacznie mniej (30%). Nie ma w tym względzie większych różnic między przedstawicielami różnych grup wiekowych. Przykuwa uwagę stosunkowo wysoki odsetek deklarowanych wprost przez Polaków postaw solidarnościowych z sąsiadami na Wschodzie. Przejawia się to i w odpowiedziach na pytanie o gotowość wsparcia prześladowanych Białorusinów pomimo trudnej sytuacji budżetowej – ten postulat aprobuje 62% badanych, i w chęci otwarcia kraju na emigrację z Ukrainy i Białorusi, spontanicznie motywowanej przez około jedną czwartą Polaków pobudkami altruistycznymi, czy też w aprobacie zasady, która przyświecała polskim elitom rządowym i intelektualnym po 1989 r., aby pogodzić się ze stratami terytorialnymi na Wschodzie i zwalczać rewizjonizm. Przy tym sondaż wskazuje, że postawy solidarnościowe zdecydowanie dominują u osób powyżej 45 roku życia. W pokoleniach młodszych są one słabsze, co współbrzmi z ogólnie wyższym poziomem pesymizmu w ocenie sytuacji międzynarodowej i pozycji Polski u przedstawicieli generacji dorastających już w III RP. Widać też ogromny poziom aprobaty dla działań mających na celu przyszłe członkostwo Ukrainy i Białorusi w UE i NATO” – czytamy we wprowadzeniu do raportu.
Cały raport tutaj.
Oprac. MaH, cprdip.pl
fot. Tanya Kapitonova, Biełsat
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!