Niezależne rosyjskie socjologiczne Centrum Lewady na zlecenie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia przeprowadziło sondaż, w którym pytano o stosunek do Polski i Polaków. Owocem tego jest dziś opublikowany raport. „Młodsi Rosjanie zdają się mieć wobec świata i Polski znacznie bardziej otwarte i ufne nastawienie, niż ich rodzice czy dziadkowie. Raport pokazuje, jak niewielka jest wiedza przeciętnego Rosjanina na temat Polski, jej kultury, postaci z nią związanych, miejsc wartych odwiedzenia. Wciąż ciąży nad tym kanon ukształtowany jeszcze w czasach sowieckich, nie rozszerzony i nie uzupełniony o nowe treści i symbole. Pokazuje to dobitnie, jak wielki jest potencjał prezentowania dorobku współczesnej Polski, zwłaszcza młodszemu pokoleniu rosyjskich odbiorców” – komentują autorzy raportu.
„Badanie przeprowadzone w Rosji objęło szereg kwestii związanych z postrzeganiem Polski i Polaków, z oceną stosunków pomiędzy państwami i narodami, a także sprawami bieżącymi, mającymi wpływ na wzajemne relacje. Daje ono możliwość zrozumienia sposobu myślenia rosyjskiej opinii publicznej, bez pośrednictwa mediów czy polityków, często zabierających głos w jej imieniu. Nie znaczy to oczywiście, że w odpowiedziach nie rezonują na różne sposoby także oddziaływania medialne i propagandowe” – czytamy również.
„Spontaniczne skojarzenia Rosjan ze słowem „Polak, Polka” mają w dość dużym stopniu charakter neutralny. Najczęściej wiążą się one po
prostu z ludźmi, mieszkańcami Polski (20%) czy po prostu „normalnymi ludźmi” (6%). Pojawiają się także odwołania do tańca i muzyki (8%). Co ciekawe, ilość pozytywnych i negatywnych skojarzeń ze słowami „Polak, Polka” jest bardzo podobna i raczej niewielka (5%).
Po usłyszeniu słowa „Polak, Polka”, 3% osób badanych na myśl przychodzi pokrewieństwo i podobieństwo do narodu rosyjskiego, co nawiązuje do wspomnianej już wcześniej bliskości kulturowej narodów słowiańskich. 3% badanych kojarzy także Polki i Polaków z kulturą.
Ze słowami „Polak, Polka” wiążą się także takie skojarzenia jak: zdrada, sprzedajność czy tchórzostwo (3%). Pobrzmiewają w tym echa stereotypu o dziewiętnastowiecznej jeszcze proweniencji o wiarołomnych Polakach, wzmocnionego negatywną oceną odwrócenia się Polski od Rosji po 1989 r. i zmiany sojuszy w stosunku do okresu po 1945 r. Najwięcej skojarzeń, pozytywnych i negatywnych, mają osoby z najstarszej grupy wiekowej (powyżej 55 lat). Najmniej skojarzeń przywołują osoby najmłodsze (poniżej 24 lat). W tej grupie także najwięcej jest skojarzeń neutralnych (48% wskazań na odpowiedź „Polska, mieszkańcy Polski”). Warto również zauważyć, że wiele osób
badanych nie było w stanie podać żadnych skojarzeń z Polakami (31%).” – wskazują autorzy raportu.
„Więcej osób badanych określa Polskę jako państwo nowoczesne (35%) niż zacofane (21%). Jednak jednocześnie aż 34%
respondentów udzieliło na tym wymiarze odpowiedzi neutralnych. Jeżeli zaś chodzi o postrzeganie zamożności Polski, to 23% osób badanych sądzi, że jest to kraj bogaty, 20% natomiast określa go jako biedny. Najwięcej odpowiedzi miało charakter neutralny (45%), co świadczy o przypisywaniu Polsce „średniego” poziomu zamożności. Wizerunek ustroju Polski wydaje się nie być jasno sprecyzowany w rosyjskim społeczeństwie. Najwięcej (33%) respondentów uważa, że Polska to kraj demokratyczny. Jednak niewiele mniej, bo 26% osób ankietowanych jest przeciwnego zdania – postrzega Polskę jako państwo autorytarne. Zaś 24% badanych udzieliło odpowiedzi neutralnych. Polska jest postrzegana jako kraj atrakcyjny turystycznie przez 46% Rosjan. Przeciwnego zdania jest znaczniej mniej respondentów – 29%. Natomiast 18% osób badanych udzieliło odpowiedzi neutralnych” – czytamy również. Cały, obszerny raport tutaj.
Oprac. MaH, cprdip.pl
fot. Pixabay License
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!