Wydarzenia z polskiej historii lat 1980-1989 zaprezentuje wystawa „Solidarnie ku Wolności” w Bibliotece Uniwersytetu Wileńskiego.
Klasyczne, w większości czarno-białe fotografie mają być – według zamysłu autorki wystawy – zapisem drogi przemian, rozpoczętej przez „Solidarność” w 1980 roku, przerwanej wprowadzeniem stanu wojennego w 1981, zwieńczonej porozumieniami Okrągłego Stołu, wyborami w czerwcu 1989 r. oraz końcem komunizmu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Wykorzystane na wystawie fotografie i plakaty pochodzą ze zbiorów własnych Europejskiego Centrum Solidarności. Ich autorzy to: Jacek Awakumowski, Leszek Biernacki, Zygmunt Błażek, Anna Beata Bohdziewicz /ZPAF/, Krzysztof Jakubowski /ZPAF/, Jerzy Kośnik, Stefan Kraszewski, Zenon Mirota /ZPAF/, Janusz Bałanda Rydzewski /ZPAF/, Leonard Szmaglik, Stanisław Składanowski /ZPAF/ oraz autorzy nieznani.
Ekspozycja była pierwotnie przygotowana z okazji UEFA EURO 2012 i adresowana głównie do odbiorcy zagranicznego. W tej wersji składała się z 36 tablic (w Wilnie będzie ich 18). Od czerwca do września 2012 była prezentowana w Gdańsku na placu Solidarności, w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Poległych Stoczniowców.
Autor wystawy: Grażyna Goszczyńska
Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Europejskie Centrum Solidarności, Biblioteka Uniwersytetu Wileńskiego
Wystawa będzie czynna od 18 lutego do 10 marca
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!