Wydarzenia z polskiej historii lat 1980-1989 zaprezentuje wystawa „Solidarnie ku Wolności” w Bibliotece Uniwersytetu Wileńskiego.
Klasyczne, w większości czarno-białe fotografie mają być – według zamysłu autorki wystawy – zapisem drogi przemian, rozpoczętej przez „Solidarność” w 1980 roku, przerwanej wprowadzeniem stanu wojennego w 1981, zwieńczonej porozumieniami Okrągłego Stołu, wyborami w czerwcu 1989 r. oraz końcem komunizmu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Wykorzystane na wystawie fotografie i plakaty pochodzą ze zbiorów własnych Europejskiego Centrum Solidarności. Ich autorzy to: Jacek Awakumowski, Leszek Biernacki, Zygmunt Błażek, Anna Beata Bohdziewicz /ZPAF/, Krzysztof Jakubowski /ZPAF/, Jerzy Kośnik, Stefan Kraszewski, Zenon Mirota /ZPAF/, Janusz Bałanda Rydzewski /ZPAF/, Leonard Szmaglik, Stanisław Składanowski /ZPAF/ oraz autorzy nieznani.
Ekspozycja była pierwotnie przygotowana z okazji UEFA EURO 2012 i adresowana głównie do odbiorcy zagranicznego. W tej wersji składała się z 36 tablic (w Wilnie będzie ich 18). Od czerwca do września 2012 była prezentowana w Gdańsku na placu Solidarności, w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Poległych Stoczniowców.
Autor wystawy: Grażyna Goszczyńska
Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Europejskie Centrum Solidarności, Biblioteka Uniwersytetu Wileńskiego
Wystawa będzie czynna od 18 lutego do 10 marca
Kresy24.pl
Dodaj komentarz