Białoruskie media informują, że 22 lutego w Borysowie odbył się pogrzeb Igora Lednika, więźnia politycznego Łukaszenki, który dwa dni wcześniej zmarł w kolonii karnej, bo za późno udzielono mu pomocy.
I choć trudno w to uwierzyć, tylko 10 osób, w tym siostra towarzyszyło w ostatniej drodze opozycjoniście z Borysowa, byłemu działaczowi Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej (Hramada).
„Ludzie są tak zastraszeni, że nawet współpracownicy partii nie ryzykowali wyjazdu ze względu na groźbę [aresztowania]” – podało źródło „Pozhir”.
Ihar Lednik został zatrzymany 12 kwietnia 2022 r. Sędzia Tatiana Szocik skazała go na 3 lata więzienia na podstawie art. 367 „Oszczerstwo przeciwko Prezydentowi Republiki Białorusi” za artykuł w dzienniku partyjnym Białoruskiej Socjaldemokratycznej Partii Hramada. Wymiar sprawiedliwości stwierdził, że w swoim tekście mężczyzna „zniesławia” Łukaszenkę.
Odsiadywał karę w kolonii nr 15 w Mohylewie.
Już przed odsiadką przyznano mu II grupę inwalidzką ze względu na chorobę serca.
W czerwcu 2022 roku jego prawnik poinformował, że stan zdrowia więźnia politycznego uległ pogorszeniu. Mężczyznę przeniesiono na oddział medyczny. W lipcu tego samego roku okazało się, że działacz przeszedł operację przewodu pokarmowego. Lekarze musieli wyprowadzić mu stomię, czyli tzw. sztuczny odbyt. Po zabieguwymagana jest odpowiednia pilęgnacja i higiena, tymczasem, jak mówił Svabodzie inny więzień, który spotkał Lednika w kolonii, administracja pozwalała Lednikowi na krótki prysznic tylko raz w tygodniu. I to wszystko, innych możliwości w celi nie miał.
Igor Lednik aktywnie opowiadał się za likwidacją Państwa Związkowego Białorusi i Rosji oraz uważał, że Memorandum Budapesztańskie zostało na Białorusi złamane po rozpędzeniu przez Łukaszenkę Rady Najwyższej XIII kadencji, co doprowadziło do ustanowienia dyktatury na Białorusi, jej zbliżenia z Rosją i podważanie bezpieczeństwa europejskiego w regionie.
Igor Lednik jest siódmym więźniem, który stracił życie w czasie odbywania wyroku.
Przypomnijmy, że 21 maja 2021 roku w Kolonii Szklowskiej zmarł więzień polityczny Witold Aszurok. 5 stycznia 2022 roku w Mohylewie samobójstwo popełnił więzień polityczny Dmitrij Dudoit. 7 maja 2023 r. w kolonii zmarł więzień polityczny Nikołaj Klimowicz.
5 lipca 2023 roku w Komendzie Rejonowej Policji w Lidzie zmarł nagle 37-letni lokalny poeta i uczestnik festiwali sztuki współczesnej Dmitrij Sorokin.
11 lipca 2023 roku w więzieniu w Grodnie zmarł artysta Aleś Puszkin. Wzywał pomocy lekarza, ale nie udzielono mu jej. Po śmierci okazało się, że doszło do perforacji wrzodu żołądka.
13 stycznia 2024 r. w kolonii na zapalenie płuc zmarł białoruski więzień polityczny Wadim Chrasko.
ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!