Skrzydlata husaria znowu rozbije obozowisko w Grodnie!

7 lipca 2017

Już za tydzień, 13 lipca, na dziedzińcu Nowego Zamku w Grodnie powstanie obozowisko polskiej husarii wzoru XVI stulecia.

Będzie to druga już edycja akcji miłośników rekonstrukcji historycznej z Polski pt. „Dni Króla Stefana Batorego w Grodnie”. Organizatorami imprezy są Hussar oraz Grodzieńskie Państwowe Historyczno-Archeologiczne.


Poprzednim razem Fundacja Hussar organizowała w Grodnie wizytę  rekonstruktorów legendarnej polskiej jazdy konnej w grudniu zeszłego roku, z okazji 430. rocznicy śmierci Jego Królewskiej Mości Stefana Batorego, jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego – z Bożej łaski Króla Polski, Wielkiego Księcia Litewskiego, Ruskiego, Pruskiego, Mazowieckiego, Żmudzkiego, Kijowskiego, Wołyńskiego, Podlaskiego, Inflanckiego, a także Księcia Siedmiogrodzkiego.

W zapowiedzi wydarzenia rozpowszechnianej przez jego organizatorów czytamy, że 12 lipca 2017 roku z Krakowa „na zamek w Grodnie wyruszy koronne poselstwo do Króla”. Następnego dnia przed południem „poselstwo”, przewożone autokarem, udostępnionym „husarii” przez współczesne , ma dotrzeć do grodu nad Niemnem, aby rozbić obozowisko na terenie Nowego Zamku, czyli tuż przy Starym Zamku, z którego w swoim czasie rządził Rzeczypospolitą i Wielkim Księstwem Litewskim, i przyjmował na nim poselstwa nie tylko koronne, ale także zagraniczne  .


Organizatorzy wydarzenia zdają sobie sprawę, że na lipiec przypada szczyt sezonu rekonstrukcji historycznych organizowanych przez różne grupy miłośników historii. „Ale , to ” – przekonują, zapraszając do udziału w wyprawie najlepszych polskich rekonstruktorów strojów i zbroi z okresu XVI stulecia, organizatorzy „poselstwa koronnego na zamek w Grodnie, o którym piszą, że przez 10 lat było ono praktycznie stolicą Rzeczypospolitej, ze względu na siedzibę Króla i Wielkiego Księcia Litewskiego Stefana Batorego. Ukochane miasto tego Króla. „Warto tam być w tych dniach, by wspomnieć dawne, dobre czasy” – piszą organizatorzy „Dni Króla Stefana Batorego w Grodnie”, które potrwają od 13 do 16 lipca.

W programie pobytu „poselstwa koronnego” w Grodnie jest zwiedzanie przez „husarzy” zarówno samego Grodna, jak i okolicy, między innymi – wyjazd na małą ojczyznę Czesława Niemena do Starych Wasiliszek. W jednym z dni, prawdopodobnie w sobotę 15 lipca, ubrani w stroje z epoki i zbroję husarską „ koronni” przejdą przemarszem ulicami Starego Grodna. Każdego dnia na obozowisku, na terenie Nowego Zamku, grodnianie i goście miasta będą mogli obserwować organizowane przez rekonstruktorów pokazy szermiercze oraz demonstrację zbroi i strojów z epoki Króla Stefana Batorego.

Materiał opracowany na podstawie materiałów, zamieszczanych przez Fundację Hussar w serwisach społecznościowych oraz własnych materiałów archiwalnych.

Kresy24.pl za Znadniemna.pl/AB

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Skrzydlata husaria znowu rozbije obozowisko w Grodnie!

  1. des Odpowiedz

    7 lipca 2017 w 13:11

    każdego roku w pierwszą niedzielę lipca rycerstwo z całego świata gromadzi się w Nieświeżu, głównej siedzibie Radziwiłłów. To niesamowite spotkania

  2. adam Odpowiedz

    11 lipca 2017 w 19:22

    Moze ktos zrobilby koszulke z portretem Lukaszenki w stroju husarza?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *