Skrzydlata husaria znowu rozbije obozowisko w Grodnie!

7 lipca 2017

Już za tydzień, 13 lipca, na dziedzińcu Nowego Zamku w Grodnie powstanie obozowisko polskiej husarii wzoru XVI stulecia.

Będzie to druga już edycja akcji miłośników rekonstrukcji historycznej z Polski pt. „Dni Króla Stefana Batorego w Grodnie”. Organizatorami imprezy są Hussar oraz Grodzieńskie Państwowe Historyczno-Archeologiczne.


Poprzednim razem Fundacja Hussar organizowała w Grodnie wizytę  rekonstruktorów legendarnej polskiej jazdy konnej w grudniu zeszłego roku, z okazji 430. rocznicy śmierci Jego Królewskiej Mości Stefana Batorego, jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego – z Bożej łaski Króla Polski, Wielkiego Księcia Litewskiego, Ruskiego, Pruskiego, Mazowieckiego, Żmudzkiego, Kijowskiego, Wołyńskiego, Podlaskiego, Inflanckiego, a także Księcia Siedmiogrodzkiego.

W zapowiedzi wydarzenia rozpowszechnianej przez jego organizatorów czytamy, że 12 lipca 2017 roku z Krakowa „na zamek w Grodnie wyruszy koronne poselstwo do Króla”. Następnego dnia przed południem „poselstwo”, przewożone autokarem, udostępnionym „husarii” przez współczesne  Polskie, ma dotrzeć do grodu nad Niemnem, aby rozbić obozowisko na terenie Nowego Zamku, czyli tuż przy Starym Zamku, z którego w swoim czasie rządził Rzeczypospolitą i Wielkim Księstwem Litewskim, i przyjmował na nim poselstwa nie tylko koronne, ale także zagraniczne  .


Organizatorzy wydarzenia zdają sobie sprawę, że na lipiec przypada szczyt sezonu rekonstrukcji historycznych organizowanych przez różne grupy miłośników historii. „Ale , to ” – przekonują, zapraszając do udziału w wyprawie najlepszych polskich rekonstruktorów strojów i zbroi z okresu XVI stulecia, organizatorzy „poselstwa koronnego na zamek w Grodnie, o którym piszą, że przez 10 lat było ono praktycznie stolicą Rzeczypospolitej, ze względu na siedzibę Króla i Wielkiego Księcia Litewskiego Stefana Batorego. Ukochane miasto tego Króla. „Warto tam być w tych dniach, by wspomnieć dawne, dobre czasy” – piszą organizatorzy „Dni Króla Stefana Batorego w Grodnie”, które potrwają od 13 do 16 lipca.

W programie pobytu „poselstwa koronnego” w Grodnie jest zwiedzanie przez „husarzy” zarówno samego Grodna, jak i okolicy, między innymi – wyjazd na małą ojczyznę Czesława Niemena do Starych Wasiliszek. W jednym z dni, prawdopodobnie w sobotę 15 lipca, ubrani w stroje z epoki i zbroję husarską „ koronni” przejdą przemarszem ulicami Starego Grodna. Każdego dnia na obozowisku, na terenie Nowego Zamku, grodnianie i goście miasta będą mogli obserwować organizowane przez rekonstruktorów pokazy szermiercze oraz demonstrację zbroi i strojów z epoki Króla Stefana Batorego.

Materiał opracowany na podstawie materiałów, zamieszczanych przez Fundację Hussar w serwisach społecznościowych oraz własnych materiałów archiwalnych.

Kresy24.pl za Znadniemna.pl/AB

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Skrzydlata husaria znowu rozbije obozowisko w Grodnie!

  1. des Odpowiedz

    7 lipca 2017 w 13:11

    każdego roku w pierwszą niedzielę lipca rycerstwo z całego świata gromadzi się w Nieświeżu, głównej siedzibie Radziwiłłów. To niesamowite spotkania

  2. adam Odpowiedz

    11 lipca 2017 w 19:22

    Moze ktos zrobilby koszulke z portretem Lukaszenki w stroju husarza?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *