Ukraińcy w większości zmienili zdanie w porównaniu z poprzednimi latami i uważają, że dla Ukrainy ważniejszy jest system demokratyczny niż silny przywódca.
Świadczą o tym wyniki badania Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KIIS), które wykazało, że większość Ukraińców – 57% – uważa, że Ukraina jest w pewnym stopniu lub całkowicie demokratyczna (w tym 34% uważa, że jest prawie lub całkowicie demokratyczna, a 23% uważa, że jest raczej demokratyczna).
Ale tylko 14% odpowiedziało, że Ukraina jest raczej lub całkowicie dyktatorska. Jednak nadal 27% respondentów uważa, że Ukraina jest jednocześnie krajem dyktatorskim i demokratycznym.
„Kolejne pytanie – co jest ważniejsze dla samych obywateli: czy mamy mieć silnego lidera (liderów), czy mamy mieć system demokratyczny? W lipcu 2022 roku KIIS zadał pytanie, „co teraz jest ważne dla Ukrainy?” i 58 proc. respondentów odpowiedziało że „teraz na Ukrainie silny przywódca jest ważniejszy niż system demokratyczny”, a 27% odpowiedziało, że priorytetem jest system demokratyczny. Podobne pytanie zadano w październiku 2020 r., ale bez podkreślenia „teraz”, czyli pytanie brzmiało „co w ogóle powinno być priorytetem”. Wtedy 54 proc. wolało silnego przywódcę, a 31 proc. system demokratyczny (co w związku z tym jest podobne do potrzeb „teraz” według badania z lipca 2022 r.)” – zauważają socjologowie.
Jednak, jak zauważono, w grudniu 2023 r. większość Ukraińców (59%) odpowiedziała, że dla Ukrainy ważniejszy jest ustrój demokratyczny. Udział tych, którzy uważali, że dla Ukrainy ważniejsze jest posiadanie silnego przywódcy, wyniósł 32%. We wszystkich regionach więcej jest osób preferujących ustrój demokratyczny.
Badania przeprowadzono w okresie grudzień-luty w formie wywiadów telefonicznych z około 1000 respondentami z ogólnoukraińskiej próby dorosłych obywateli.
Przypomnijmy, 83% Ukraińców wierzy w zwycięstwo w wojnie rozpoczętej przez Rosję, z czego 34,5% uważa, że może to nastąpić w ciągu roku lub dwóch lat.
W porównaniu z poprzednimi sondażami przewidywany termin zwycięstwa staje się coraz bardziej odległy. Wśród wierzących w zwycięstwo 22% uważa, że nastąpi ono przed końcem tego roku, natomiast w lutym-marcu 2023 r. 50% uważało, że zwycięstwo nadejdzie przed końcem 2023 r.
34,5% uważa, że nastąpi to za 1-2 lata (luty-marzec 2023 r. – 26%). Że zajmie to od 3 do 5 lat – odpowiednio 17% i 7%, ponad 5 lat – odpowiednio 4% i 1%, że zwycięstwo „chyba nie nastąpi za mojego życia” – odpowiednio 0,8% i 0,4%. Więcej jest osób, które nie wiedzą, kiedy dokładnie mogą spodziewać się zwycięstwa (odpowiednio 21% i 15%).
Opr. TB, kiis.com.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!