![](https://kresy24.pl/wp-content/uploads/2020/10/Oginski.jpg)
Józef Oleszkiewicz, Portret Michała Kleofasa Ogińskiego/ Wikipedia/ Domena publiczna
Sensacyjną informację o autorze słynnego „poloneza Ogińskiego” odnaleziono w księdze metrykalnej jednego z kościołów na Żmudzi (Litwa) — podaje portal 15min.lt.
Tymczasem, jak podaje gazeta 15min, litewscy naukowcy z Instytutu Genealogii, Heraldyki i Weksylologii oraz Akademii Heraldyki odkryli w księgach metrykalnych kościoła w Sołancie zapis potwierdzający, że to tam urodził się Ogiński.
Z aktu urodzenia wynika, że Michał Kleofas Ogiński przyszedł na świat 25 września 1764 r. w pobliżu Sołanty (na historycznej Żmudzi, obecnie powiat kłajpedzki, na samym zachodzie kraju), a chrzest odbył się 29 września w miejscowym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wpis jest w języku łacińskim (przetłumaczony z tłumaczenia litewskiego):
Ja, ten sam [Michał Simanowicz z kościoła sołtawskiego], ochrzciłem niemowlę imieniem Michał Kleofas, urodzone 25 września, syna Jaśnie Wielmożnego księcia Andrzeja Ogińskiego z Kozielska, miecznika Wielkiej Litwy, starosty guzowskiego i platelskiego, i Pauliny Szembek, prawowitych małżonków. Rodzicami chrzestnymi byli jaśnie Wielmożni książę Franciszek Ksawery Kozielski, Ogiński, starosta perewalski, wraz z księżną Heleną Ogińską, kasztelanką wileńską, pomocnikami – szlachetny pan Feliks Łubieński (Feliks był bratem matki Michała Kleofasa – NN), starosta nakielski, i szlachetny panna Mariana Judycka, kasztelanka mińska.
Jak to się stało, że miejsce urodzenia Ogińskiego przesunęło się o prawie 500 km na północ?
W rzeczywistości, jak tłumaczą eksperci, nie ma tu żadnych sprzeczności. W tamtych czasach powszechną praktyką był podwójny chrzest:
Początkowo chrzczono wyłącznie „z wody”, jak w Sołancie, a już uroczysty chrzest dziecka odbywał się nieco później, z większą pompą, chrzczono olejem, co podobno miało miejsce w Guzowie.
Litwini już nanieśli poprawki w informacji o chrzcie kompozytora na stronach Geni.com oraz litewskiej Wikipedii. W innych działach wolnej encyklopedii informacja ta nie została jeszcze uwzględniona i jako miejsce urodzenia podano Guzów. Dokładne miejsce urodzenia Ogińskiego nie zostało jeszcze ustalone przez badaczy, ale prawdopodobnie było to gdzieś w pobliżu Sołanty na Żmudzi.
ba na podst. nashaniva.com/15min.com
Powiązane wiadomości:
![Gen. Antoni Listowski, Symon Petlura, płk Wołodymyr Salśkyj, płk Marko Bezruczko, oficerowie ukraińscy i polscy – Berdyczów, wyprawa kijowska, kwiecień 1920](https://kresy24.pl/wp-content/uploads/2020/04/Petlura_Listowski-120x120.jpg)
![Fot. lrp.lt / media społecznościowe](https://kresy24.pl/wp-content/uploads/2025/01/Nauseda_Kaliningrad-120x120.jpg)
![Fot. E.Blazis / LRT](https://kresy24.pl/wp-content/uploads/2025/01/korony_i_skarby_polskich_krolow-120x120.jpg)
![„Cmentarz Orląt”](https://kresy24.pl/wp-content/uploads/2024/12/cmentarz-orlat-120x120.jpg)
![Muzeum Historii Polski](https://kresy24.pl/wp-content/uploads/2024/03/Muzeum-Historii-Polski2-120x120.jpg)
1 komentarz
Obserwator
11 lutego 2025 o 11:47czy naprawdę badacze nie rozróżniają pojęć miejsce urodzenia od miejsca chrztu?