Sejm RP w piątek 9 lutego przegłosował nowelizację ustawy, która przedłuża pomoc dla ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca br. a jednocześnie do końca roku wydłuża preferencje podatkowe dla tych, którzy udzielają pomocy humanitarnej.
Chodzi o rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Oznacza to, że uchodźcy wojenni z Ukrainy, których pobyt uznany jest za legalny mają dalej m.in.;
- swobodny dostęp do rynku pracy;
- prawo do korzystania świadczeń rodzinnych;
- dostęp do opieki zdrowotnej;
- możliwość wykonywania działalności gospodarczej.
Według autorów projektu nowelizacji ustawy, jego wpływ na sektor finansów publicznych to w sferze wydatków 6,2 mld zł, co oznacza wzrost o 1,8 mld zł.
Za przyjęciem ustawy głosowało 414 posłów, przeciwko – 15, a 1 wstrzymał się od głosu. Oznacza to, że wszystkie świadczenia socjalne, jakie otrzymywali Ukraińcy przebywający w Polsce zostają przedłużone do 30 czerwca 2024 roku. Ponadto Sejm zgodził się, aby przedłużono legalny pobyt w Polsce dla tych, którym niebawem pozwolenie się kończy.
Przeciwna projektowi była Konfederacja, która wskazuje, że polski podatnik nie powinien dłużej ponosić kosztów na świadczenia socjalne dla Ukraińców, a rząd nie powinien rozdawać przywilejów obywatelom innego państwa.
Podczas prac w Sejmie posłowie nie zgodzili się, aby wydłużenie obowiązywania ochrony czasowej dla obywateli Ukrainy obowiązywało do 4 marca 2025 r., tak wynika z decyzji Rady Unii Europejskiej.
RES na podst. prawo.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!