Sądowy taśmociąg działa. Są wyroki za majówkę

4 maja 2017

Pierwszomajowe manifestacje na Białorusi przyniosły kolejne aresztowania, są nowe wyroki. Stojący na czele protestów w Mińsku liderzy ugrupowań opozycyjnych – przewodniczący Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji Paweł Sewieryniec i koordynator Europejskiej Białorusi (EB) Maksim zostali zatrzymani po zakończeniu po akcji. Obaj usłyszeli wyroki 15 dni aresztu. 4 maja przed sądem stanie koordynator EB Jewgienij Afnagiel.

W Homlu, pomimo wcześniejszej zgody władz na zgromadzenie, jeszcze przed rozpoczęciem akcji  zatrzymano 2 działaczy i 2 dziennikarzy, m.in. aktywistę Andreja Makarowa. Jego żona przekazała, że niepełnosprawny aktywista został oskarżony o rowerów. Drugim z aresztowanych jest wiceprezes Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Wasil Polakow, usłyszał 15 dni aresztu. Dzień wcześniej, za tzw. „drobne chuligaństwo” zatrzymano dziennikarza, który miał transmitować .


W Słonimiu i Mohylewie  zatrzymała trzech aktywistów, a resztę zmusiła do pozostania w domach. Roman Miszczenko został skazany na 15 dni aresztu za organizację mitingu na Palcu Lenina. Rzecz w tym, że żadnej akcji nie było. Podczas aresztowania usłyszał, że jest w stanie upojenia i ma 1,5 promila alkoholu we krwi. Gdy już na komisariacie, po pięciu godzinach od zatrzymania – dodajmy, udało mu się zmusić mundurowych do zbadania go alkomatem, okazało się, że aparat wykazał „0”. W Baranowiczach zatrzymano uczestników „protestu białych kart”, próbowano też zatrzymać dziennikarzy.

3 maja na wolność wyszedł Mikoła , który 28 kwietnia został prewencyjnie zatrzymany i wtrącony na pięć dni aresztu. Miał stanąć na czele pierwszomajowej manifestacji. Dzisiaj zapowiedział, że kolejna akcja odbędzie się dopiero 3 lipca, a nie jak wcześniej zapowiadał 9 maja.


Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *