Sąd anuluje zwycięstwo opozycyjnego kandydata w wyborach na mera stolicy Mołdawii

20 czerwca 2018

Sąd w Kiszyniowie nawet nie chciał wysłuchać stron, po prostu uznał protesty przegranych w wyborach w stolicy i nie zatwierdził mandatu do sprawowania  funkcji mera zwycięskiemu politykowi. W wyborach ponad 52 proc. głosów zdobył lider prozachodniej, opozycyjnej wobec władz kraju Platformy Godności i Sprawiedliwości Andrei .

Nastase (na zdjęciu) już zapowiedział, że będzie apelował i jednocześnie wezwał swoich zwolenników do protestów przeciwko decyzji sądu. Protesty uliczne w Kiszyniowie już się zaczęły.


Wybory odbyły się 3 czerwca. Druga była kandydatka tworzącej rząd w retoryce prozachodniej, a w rzeczywistości prorosyjskiej Partii Demokratycznej Silvia Radu, trzeci kandydat współpracującej z władzą, otwarcie prorosyjskiej Partii Socjalistycznej Ion Ceban. To właśnie jego obóz złożył w protest w sądzie twierdząc, że doszło do pogwałcenia prawa wyborczego.

W Mołdawii prezydentem jest prorosyjski polityk Igor , były komunista, od paru lat stał na czele wspomnianej Partii Socjalistycznej Republiki Mołdawii. Opozycyjni manifestanci wskazywali jednak, że za anulowaniem wyborów w Kiszyniowie stał lider Partii Demokratycznej, oligarcha Vlad .


Oprac. MaH, rferl.org

fot. CC BY-SA 4.0

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *