Działacze towarzystw kresowych oraz przedstawiciele polskich szkół, zainteresowanych podtrzymywaniem wiedzy o kulturze i dziedzictwie wschodnich i południowych terenów II Rzeczypospolitej, spotkali się na Kongresie „Rzeczpospolita Kresowa”. Kulminacyjnym punktem wydarzenia była inauguracja kampanii społecznej „Poznaj Kresy”.
Kongres „Rzeczpospolita Kresowa” odbył się w dniach 11–13 października br. w Olsztynie oraz Ostródzie. Wydarzenie zorganizował Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” wraz z Oddziałem Warmińsko-Mazurskim Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” we współpracy z Zarządem Głównym Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz Warmińsko-Mazurskim Urzędem Wojewódzkim.
Spotkanie miało formę kongresu. W ramach programu odbyła się merytoryczna dyskusja nad proponowanymi do wdrożenia programami edukacyjnymi popularyzującymi historię, ludzi i kulturę kresową.
W kongresie udział wzięli m.in.: Adam Kiwacki – Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Krystyna Limanowicz – Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu, Helena Juchniewicz – dyrektor Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Nowej Wilejce, Jarosław Książek – były konsul generalny RP w Grodnie i Brześciu, Vira Szerszniowa – dyrektor Szkoły nr 10 im. Marii Magdaleny we Lwowie, Anna Kietlińska – dyrektor Centrum Pomocy Humanitarnej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” dla Białorusi, dyrektor III Liceum im. KK Baczyńskiego w Białymstoku, Rada Krajowa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Rafał Piotrowski – naczelnik Wydziału Oświaty m. Częstochowa, organizator pomocy dla środowisk polskich za wschodnią granicą, Rada Krajowa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Władysław Wojnicz – Dom Kultury Polskiej w Wilnie, dr Adam Hlebowicz – Instytut Pamięci Narodowej Gdańsk, Rada Krajowa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Joanna Moro – polsko-litewska aktorka filmowa i teatralna, piosenkarka oraz prezenterka telewizyjna, absolwentka Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie.
W roli gospodarza wystąpili Dariusz Piotr Bonisławski – prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Katarzyna Czyżycka – dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
Zebrani wysłuchali – jako wprowadzenia do tematu Kongresu – wykładów i dyskusji: Rola Towarzystw Kresowych w podtrzymaniu wiedzy o znaczeniu dawnych ziem RP dla rozwoju , nauki i kultury naszego kraju zaprezentowanych i poprowadzonych przez Adama Kiwackiego i Krystynę Limanowicz, Polskość i Polacy na Kresach w czasach wojny i pandemii z udziałem Heleny Juchniewicz, Jarosława Książka i Viry Szerszniowej. Tematykę kresową w programach nauczania polskich szkół omówiła Anna Kietlińska
Kampania społeczna „Poznaj Kresy”
Kulminacyjnym punktem była inauguracja kampanii społecznej „Poznaj Kresy”, poprzedzona filmem Duch Mickiewicza zrealizowanego przez Izę Orłowską z Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie. Jak zapowiedział prezes Dariusz Piotr Bonisławski, w ramach kampanii oprócz informacji, spotkań i wywiadów planowane jest uruchomienie dwóch dużych projektów mogących w naszym przekonaniu przyczynić się do popularyzacji wśród młodego pokolenia wspaniałego dorobku mieszkańców dawnych Kresów RP.
Pierwszy z nich to przygotowane metodyczne wyjazdy edukacyjne na tereny dzisiejszej Wileńszczyzny, umożliwiające zapoznanie się z kulturą kresową, ale również praktyczne zrealizowanie zagadnień programu nauczania z języka polskiego oraz historii.
Drugi to akcja propagująca przyjmowanie imion „patronów – ludzi lub miejsc” związanych z kresową nauką lub kulturą, przez polskie placówki oświatowe, a następnie współpraca z działającymi lokalnie towarzystwami kresowymi oraz placówkami polskimi na terenie dzisiejszej Litwy, Ukrainy czy Zaolzia.
Gala kongresowa odbyła się w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, ale wcześniej uczestnicy odwiedzili – Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie, jedyne w Polsce uznane przez Kościół miejsce objawień maryjnych oraz miejscowość znaną z walki o polskość w czasach zaborów. Wykład programowy na gali wygłosił dr Adam Hlebowicz, zaś w części artystycznej wystąpił zespół „Melodia” z Wilna oraz Joanna Moro, która otrzymała także Akt Powołania na Ambasadora Projektu.
Program uzupełniła prezentacja założeń kampanii „Poznaj Kresy” składająca się z programu szkół patronackich i Młodzieżowych Klubów Miłośników Kresów, wyjazdów edukacyjnych i „Zaścianka Kresowego – ocalić od zapomnienia” czyli rekonstrukcji tradycyjnych „kresowych zabudowań” z centrum edukacyjnym. To miejsce w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku uczestnicy kongresu zwiedzili w trakcie wizyty studyjnej.
RES na podst.: wspolnotapolska.org.pl; l24.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!