W dniu 14 czerwca 2023 roku, w Rostowie nad Donem, rozpoczął się proces sądowy 22 żołnierzy Pułku „Azow”, jednostki, która wsławiła się m.in. ubiegłoroczną zaciętą obroną Mariupola i zakładów „Azowstal”. Wśród oskarżonych jest osiem kobiet, które pełniły funkcje… kucharek.
Batalion „Azow” został sformowany w maju 2014 roku w Berdiańsku na podstawie decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy. We wrześniu 2014 roku przekształcony został w pułk, z zachowaniem dowódcy i symboliki, a w czerwcu – w brygadę. W styczniu 2023 roku jednostka otrzymała status brygady szturmowej, funkcjonującej w ramach nowo utworzonej Gwardii Ofensywy.
Od 16 do 20 maja 2022 roku, po trzech miesiącach ciężkich walk, niemal 2,5 tysiąca ukraińskich żołnierzy poddało się Rosjanom i wyszło z terenów bronionego zakładu „Azowstal”. W niewoli przebywa dotąd 1900 obrońców Mariupola, z tego 700 to żołnierze Pułku „Azow”.
2 sierpnia 2022 roku Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej uznał formację „Azow” za organizację terrorystyczną, formalnie zakazując jej działania na rosyjskim terytorium. Decyzja ta otworzyła możliwość do legalnego – z punktu widzenia Rosji – postawienia żołnierzom pułku zarzutów o terroryzm i nietraktowania ich jako chronionych konwencjami genewskimi jeńców wojennych.
W rozpoczętym właśnie procesie wziętych do niewoli po upadku zakładów „Azowstal” żołnierzy oskarża się o udział w organizacji terrorystycznej i w działaniach mających na celu obalenie wspieranych przez Federację Rosyjską władz w obwodu donieckiego. Oskarżonym grozi od 15 lat pozbawienia wolności do dożywocia.
Ogółem takie zarzuty postawiono 24 żołnierzom „Azowa”, z których dwoje zostało wcześniej wymienionych na rosyjskich jeńców.
Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, ocenił, że:
„Takie znęcanie się nad kombatantami jest oficjalnie zbrodnią wojenną, w sprawie której powinien wypowiedzieć się Międzynarodowy Trybunał Karny [w Hadze – red.]. Mężczyźni i kobiety, którzy stanęli przed sądem wyglądają jak szkielety po obozie koncentracyjnym i torturach”.
Następne posiedzenie sądu w Rostowie nad Donem odbędzie się w środę 28 czerwca.
RES na podst. PAP, Ukraińska Prawda
1 komentarz
Dr. Pavl Kopetzky
16 czerwca 2023 o 09:05Sowietyzm