Warszawskie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia uruchomiło multimedialny portal Katynpromemoria.pl. Jest on częścią szerszego projektu „Katyn Pro Memoria”. Portal powstał dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP
Jak informuje CPRDiP, pierwszy element projektu to publikacja „Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni” autorstwa Jadwigi Rogoży i Macieja Wyrwy. Drugi element to właśnie portal „Katyń Pro Memoria”, wirtualny spacer po Memoriale w Katyniu. Pierwszy poziom narracji to przestrzeń Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu ujęta w sposób symboliczny poprzez pięć obszarów: „Wejście”, „Kurhan”, „Groby”, „Grupa ołtarzowa” i „Doły śmierci”. Podążając w głąb lasu, odkrywamy też „Głosy” ofiar, bliskich, świadków ekshumacji, dokumenty. Czytają je m.in. polscy aktorzy Jan Englert, Piotr Fronczewski, Andrzej Chyra, czy też rosyjski aktor, dramaturg i reżyser teatralny związany z Polską Iwan Wyrypajew.
Trzeci element projektu to akcja społeczna „Katyń Pro Memoria. Zapal Światło Pamięci”. Aplikacja umożliwia zapalenie symbolicznego znicza konkretnej Ofierze. Jego zapalenie pozwala nie tylko oddać cześć poległym, ale także – poprzez krótki biogram – poznać historię wybranej osoby. Link do portalu tutaj. Nasza rozmowa z dr Łukaszem Adamskim, wicedyrektorem CPRDiP tutaj.
Oprac. MaH, katynpromemoria.pl
2 komentarzy
Adam
8 marca 2020 o 21:57Wreszcie, czekamy teraz na otwarcie archiwum i i ogromną pracę z pamiętnikami Adama Czerniakowa, Listów oświęcimskich, Chaima Rumkowskiego, Izchacka Katzenelsona, Hannah Arendt. Koniecznie trzeba dodać tłumaczenie w hebrajskim- młodzież Izraela nie zna Jidish (zwularyzowany niemiecki) , a już trzecie pokolenie z Izraela jest faszerowane kłamstwami o swoim narodzie i antysemtyzmem Polaków. Odkłamać kłamstwa holokaust Industry. Nic nie dodawać od siebie, tylko publikować żydowskich świadków. Te wspomnienia są jak bomba atomowa.
peter
23 marca 2020 o 03:15co wreszcie 10 osob popatrzylo sie na to wideo