Rumuńscy rolnicy zwrócili się do rządu swego kraju o wprowadzenie zakazu importu ukraińskich zbóż przy zachowaniu tranzytu przez Rumunię; powołują się m.in. na decyzję Polski i Słowacji – informuje portal Hotnews.ro.
Rolnicy zrzeszeni w kilku organizacjach związkowych, zaapelowali o wprowadzenie zakazu importu niektórych ukraińskich produktów rolnych w celu ochrony bezpieczeństwa żywnościowego kraju powiadomił w komunikacie Sojusz na Rzecz Rolnictwa i Współpracy.
„To jednostronne działanie jest niezbędne, aby uratować rumuńskich rolników i zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe Rumunii”
– czytamy w oświadczeniu.
Jak pisze Hotnews.ro, Sojusz na rzecz Rolnictwa i Współpracy tworzą: Krajowa Federacja PRO AGRO, Liga Stowarzyszeń Producentów Rolnych z Rumunii – LAPAR, Krajowy Związek Spółdzielni Sektora Warzywnego – UNCSV oraz Stowarzyszenie Rolników Siła – AFF.
Organizacje rolników zwróciły uwagę, że Bukareszt mógłby podjąć decyzję podobną jak Warszawa.
„Skoro takie państwo jak Polska, które wszechstronnie wspiera Ukrainę w obliczu rosyjskiej agresji, tuż po upłynięciu terminu 15 września podjęło jednostronną decyzję, nie rozumiemy, dlaczego Rumunia nie może zrobić tego samego”
– cytuje komunikat portal Hotnews.ro.
W apelu zaznaczono, że taka decyzja nie miałaby żadnego wpływu na tranzyt zboża z Ukrainy przez terytorium Rumunii.
W piątek Komisja Europejska zdecydowała o nieprzedłużaniu zakazu importu zboża do pięciu krajów sąsiadujących z Ukrainą.
Poinformowała, że od soboty Kijów ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.
Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do tych państw został wprowadzony przez KE na początku maja w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. krajów przyfrontowych pozostawał dozwolony.
Decyzje o zamknięciu swojego rynku dla importu ogłosiły Polska, Węgry i Słowacja.
Rząd Rumunii powiadomił, że zamierza podjąć decyzję w sprawie ochrony swojego rynku produkcji rolnej po tym, jak Ukraina przedstawi propozycję w sprawie środków kontroli eksportu. Ma to nastąpić do końca dnia 18 września.
RTR na podst. money.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!