Spirala inflacyjna rozkręca się coraz szybciej. Nie zapanują nad tym?
Spadek kursu rosyjskiego rubla gwałtownie przyspieszył. W środę rosyjska waluta straciła kolejne 5 proc. do dolara, spadając do poziomu 113 USD/RUB. Kurs rubla jest najniższy niemal od początku wojny, ostatni raz rubel kosztował tyle 16 marca 2022, a od początku sierpnia 2024 stracił na wartości aż 25 proc. Traci również do euro i chińskiego juana.
Według analityków, spadek kursu rubla jest spowodowany „dużą nieprzewidywalnością geopolityczną”, która jednak najwyraźniej w ogóle nie szkodzi amerykańskiemu dolarowi.
Zapewne większy wpływ na rosyjską walutę mają obawy inwestorów przed dalszymi długotrwałymi wydatkami Kremla na zbrojenia, które boleśnie uderzają w budżet kraju i cały cywilny sektor gospodarki. Zobacz, jakie są tego skutki: Ten bardzo prosty mechanizm wykańcza gospodarkę Rosji.
Jednocześnie osłabienie rubla jest spowodowane obawami przed spadkiem dochodów Rosji z eksportu surowców energetycznych w wyniku obniżania się światowych cen ropy i niedawnego objęcia amerykańskimi sankcjami Gazprombanku – ostatniego rosyjskiego podmiotu, poprzez który można było rozliczać transakcje gazowe z Zachodem.
Czytaj także: Po 56 latach współpracy zrywają z Rosją! Wzięli od niej gaz i nie zapłacą.
Nie wiadomo jednak, czy głównym czynnikiem osłabiającym rubla nie jest coraz bardziej powszechne przekonanie, że rosyjskie władze nie są w stanie zapanować nad inflacją. Mimo aż 8-miu podwyżek stóp procentowych w ostatnim czasie, jest ona coraz wyższa, a w sklepach widać coraz większą drożyznę.
Czytaj o tym więcej: Załatwili Putina sałatką jarzynową! Oto prawdziwy wzrost cen w Rosji.
Równolegle ze spadkiem rosyjskiego rubla, tanieje także sztywno powiązany z nim rubel białoruski, który w środę rano spadł poniżej 3,5 BYN za dolara.
Zobacz także: Putin strzelił swoją rakietą w rosyjskiego rubla!
KAS
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!