Duma nie przyjęła prawa o równości kobiet i mężczyzn, bo nie ma już takiej potrzeby.
Projekt ustawy „O państwowych gwarancjach praw i swobód mężczyzn i kobiet i równych szansach ich realizacji” został ostatecznie odrzucony, poinformował dziennikarzy spiker Niższej Izby Dumy Wiaczesław Wołodin.
Dokument był przyjęty w pierwszym czytaniu w roku 2003 i Wołodin jest jednym z jego autorów. Jednak od tamtego czasu – jak sam zauważył – wiele w kraju się zmieniło. „Należy wziąć pod uwagę, że wiele problemów, które tam sygnalizowaliśmy, zostało rozwiązanych.” Nierozwiązane pozostają jedynie nierówności płacowe, które według spikera związane są z potencjalnym korzystaniem kobiet z urlopu macierzyńskiego.
„Niesprawiedliwość bierze się stąd, że pracodawca w pierwszej kolejności zwalnia właśnie kobiety, uważając, że od pracy odciąga je wychowanie dzieci.”
Ponadto parlamentarzyści zauważyli, że w ciągu minionych piętnastu lat znacząco zwiększyła się reprezentacja kobiet w organach władzy i ich wpływ na politykę. Częściej zajmują kierownicze stanowiska w komisjach Dumy, choć wciąż jest ich mniej niż mężczyzn.
Adam Bukowski
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!