Telewizyjny propagandysta Kremla Dmitrij Kisielow w niedzielnym programie „Wiesti Niedeli” na antenie „Rosja-1” obala wersję przedstawioną przez Aleksandra Łukaszenkę dotyczącą negocjacji z Jewgienijem Prigożynem, po nieudanym zamachu wojskowym Grupy Wagnera.
Wersja telewizji rosyjskiej jest całkowicie sprzeczna z wersją przedstawioną wcześniej przez Aleksandra Łukaszenkę. Dziennikarz Ilja Szapelin opublikował fragment programu.
Według prowadzącego „Wiesti Niedeli”, Prigożyn nie chciał odbierać telefonów od Łukaszenki i odebrał go dopiero po „ostrzegawczych uderzeniach” naniesionych obok kolumny wagnerowców.
„Prigożyn stracił kontakt z rzeczywistością przez wielkie pieniądze, poczucie bezkarności, które pojawiło się dawno temu – od czasów operacji w Syrii, Afryce – i wzmocniło się po zdobyciu Sołedaru i Artiomowska. Wydawało mu się, że może się przeciwstawić Ministerstwu Obrony, samemu państwu i osobiście prezydentowi” – powiedział Kisielow.
Według kremlowskiego propagandysty to sam Prigożyn prosił o rozmowę z Putinem, ale ten „odmówił rozmowy ze zdrajcą”.
„W tym momencie inicjatywę przejął przywódca Białorusi Łukaszenka. Po dogadaniu się z Putinem próbował zadzwonić do Prigożyna, ale ten nie chciał odbierać telefonów Łukaszenki. Następnie samoloty szturmowe i frontowe wzbiły się w powietrze i zaczęły zrzucać bomby ostrzegawcze, jeszcze nie na kolumnę, ale w pobliżu. Na zasadzie, hej, Jewgieniju Wiktorowiczu, odbierz proszę ten telefon. W ten sposób Łukaszenka się dodzwonił” – powiedział Kisielow.
„Oczywiste jest, że propozycja została uzgodniona z Putinem. A żeby uniknąć wielkiego rozlewu krwi, wszczęte już do tego czasu – (zagrożone od 20 lat więzienia) śledztwo w sprawie zamieszek zbrojnych miało zostać umorzone. Ale Prigożyn musi jechać na Białoruś – na tych warunkach prezydent Rosji go ułaskawił” – podkreślił Kisielow.
Tymczasem według Łukaszenki Putin stwierdził, że nie ma sensu dzwonić do Prigożyna bo i tak nie odbierze telefonu. Łukaszenka powiedział, że do połowy dnia „stworzono aż trzy kanały, przez które można «rozmawiać z Rostowem», a udział w samej organizacji negocjacji wzięli wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Junus-biek Jewkurow i dyrektor FSB Aleksander Bortnikow. Prigożyn podobno był w euforii podczas rozmowy.
Tak przynajmniej opowiadał 27 czerwca w świetle kamer sam Łukaszenka. Według białoruskiego uzurpatora zasugerował Putinowi, aby nie zabijał Prigożyna, ale rozpoczął z nim negocjacje. Według Łukaszenki popchnęła go do tego reakcja rosyjskich polityków, którzy rzekomo „siedzieli pod miotłą”, a kiedy wszystko się skończyło, zażądali ostrej reakcji:
„To, co mnie do tego skłoniło, to właśnie to, co działo się w mediach, zwłaszcza w Rosji… Kiedy wybuchła, jak to nazwał prezydent Putin, ta zawierucha w Rosji, jakoś wszyscy usiedli pod miotłą. Matwijenko okazała się odważny, Wołodin, patriarcha, kilka osób – i to wszystko. A już po bójce to wszyscy wiedzą jak machać rękami, oj jak wiedzą, i radzą; „Prać, prać, i jeszcze prać”. Słuchajcie. przecież mamy kogo prać, szczególnie wiecie gdzie..” – powiedział Łukaszenka.
Łukaszenka powiedział, że zasugerował Putinowi, aby nie „prał” Prigożyna, ale rozpoczął z nim negocjacje:
„Zadałem (Putinowi) kilka pytań, w tym o przeciwdziałanie temu, i zrozumiałem, że sytuacja jest trudna…(…) Zasugerowałem, żeby Putin się nie spieszył. Chodź, mówię, porozmawiajmy z Prigożynem, z jego dowódcami. Na co on mi powiedział: „Słuchaj, Sasza, to na nic. Nawet nie odbiera telefonu, nie chce z nikim rozmawiać”.
Mówię: „Jak się z nim skontaktować? Daj mi telefon. On mówi: „Najprawdopodobniej FSB ma telefon”. Wyjaśniliśmy. Do południa zainstalowano trzy kanały, przez które możemy rozmawiać z Rostowem” – powiedział Łukaszenka.
Nie sposób zweryfikować tych stwierdzeń. W slangu kryminalnym słowo „prać” oznacza między innymi „zabić”.
ba za svaboda.org
1 komentarz
Paweł Kopeć
3 lipca 2023 o 08:03Na tym to u nich w Rosji polega i zawsze polegało: obustronnie, wewnątrz i z zewnątrz.
Rewolucja, komunizm, marxizm, leninizm, stalinizm, putinizm; agentura, służby, wywiad, propaganda, manipulacja, rządzenie, negocjacje, układy, kontakty, relacje, handel, wymiana… etc.
Homo sovieticus.
AD 2023