Prokuratura w Moskwie złożyła wniosek o uznanie „Fundacji walki z korupcją” i jej oddziałów, kierowanych przez Aleksieja Nawalnego, za organizacje ekstremistyczne. Urząd powiadomił o tym na swojej stronie internetowej.
Z komunikatu na stronie prokuratury wynika, że organizacja i jej oddziały „pod pozorem liberalnych haseł” przyczyniają się do „destabilizacji sytuacji społecznej i społeczno-politycznej” oraz „zmiany podstaw porządku konstytucyjnego, w tym wykorzystując scenariusz „kolorowej rewolucji”.
Prokuratura uważa też, że „pod tymi strukturami” działają organizacje zagraniczne, uznawane w Rosji za niepożądane.
Pozew prokuratury skierowany został do Moskiewskiego Sądu Miejskiego przeciwko Fundacji Ochrony Praw Obywatelskich (FZPG), podmiotowi prawnemu Fundacji Walki z Korupcją. Jej założyciel, Aleksiej Nawalny, zapowiedział zmianę osobowości prawnej w 2020 roku.
Dyrektor międzynarodowej organizacji praw człowieka „Agora”, Paweł Czikow, na swoim kanale-telegram napisał o możliwych konsekwencjach uznania fundacji Nawalnego i jej oddziałów za ekstremistyczne. Sprawy karne mogą być wytoczone przeciwko pracownikom na podstawie art. 282 ust. 2 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej i grozi im do 10 lat więzienia.
Również w przypadku darowizn na rzecz Fundacji grozi odpowiedzialność karna – zgodnie z art. 282 ust. 3 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej o finansowaniu organizacji ekstremistycznej przewidziana jest odpowiedzialność do 8 lat więzienia.
Ponadto media będą zobowiązane do wskazywania ekstremistycznego statusu Fundacji i jej oddziałów. Jednocześnie Fundacja musi zostać określona jako organizacja non-profit uznawana przez Ministerstwo Sprawiedliwości jako agent zagraniczny. Odpowiedzialność administracyjna grozi również za demonstrowanie symboli organizacji.
Opr. TB, https://tvrain.ru/
fot. https://fbk.info/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!