Tej nocy rosyjski dron szturmowy uzbrojony w głowicę burzącą uderzył w sarkofag, betonową kopułę wzniesioną nad zniszczonym czwartym blokiem elektrowni jądrowej w Czarnobylu.
Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że w nocy 14 lutego rosyjski bezzałogowy samolot uderzeniowy z głowicą burzącą uderzył w schron czwartego bloku elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Według wstępnych szacunków uszkodzenia sarkofagu są znaczne – zauważył szef państwa.
„Rosyjski dron uderzeniowy z głowicą odłamkowo-burzącą uderzył tej nocy w schron, który chroni świat przed promieniowaniem zniszczonego 4. bloku elektrowni jądrowej w Czarnobylu… Schron w elektrowni jądrowej w Czarnobylu został uszkodzony przez tego drona. Pożar został ugaszony. Obecnie tło promieniowania nie wzrosło i jest ono stale monitorowane. Według wstępnych szacunków uszkodzenia schronu są znaczne” – powiedział Zełenski.
Podkreślił, że państwo agresor, Rosja, swoimi działaniami stwarza zagrożenie dla całego świata.
„Ukraina zbudowała ten schron wspólnie z innymi krajami Europy i świata, wspólnie z Ameryką – ze wszystkimi, którzy chcą prawdziwego bezpieczeństwa dla ludzi. Jedynym państwem na świecie, które może zaatakować takie obiekty, zająć terytorium elektrowni jądrowych i prowadzić działania wojenne, całkowicie lekceważąc konsekwencje, jest dzisiejsza Rosja. I to jest zagrożenie terrorystyczne dla całego świata” – powiedział szef państwa ukraińskiego.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdziła wybuch w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w nocy 14 lutego. Dron uderzył w dach konstrukcji izolacyjnej nowej osłony ochronnej, która chroni zniszczony czwarty reaktor w elektrowni jądrowej w Czarnobylu.
Promieniowanie radioaktywne nie uległo na razie zwiększeniu, jest stale monitorowane.
Budowa powłoki ochronnej nad czwartym blokiem energetycznym w Czarnobylu została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej. Jest to gigantyczna kopuła warta 2 miliardy dolarów, ważąca 36 000 ton, która chroni zniszczony reaktor przed opadami atmosferycznymi i zapobiega rozprzestrzenianiu się cząstek radioaktywnych.
Jeśli okaże się, że kopuła jest znacznie uszkodzona, emisja promieniowania zagrozi przede wszystkim obwodowi homelskiemu na Białorusi, ale cząstki radioaktywne rozprzestrzenią się po całym regionie.
Rosja na razie nie skomentowała tego incydentu.
Przypomnijmy, że katastrofa w Czarnobylu miała miejsce w 1986 r., kiedy podczas nieudanego testu bezpieczeństwa eksplodował reaktor. W jej wyniku promieniowanie radioaktywne zmusiło dziesiątki tysięcy ludzi do ewakuacji. Władze radzieckie początkowo tuszowały katastrofę, a później zbagatelizowały jej powagę.
ba/pravda.com.ua
2 komentarzy
Garfield
14 lutego 2025 o 11:58Pi…..e ruskie bydło
taaa
14 lutego 2025 o 12:23Oko za oko. Jak coś się stanie elektrownia w kursku też oberwie, a wiatry wieją na wschód…