Dziś przypada Dzień jedności Białorusi i Rosji. Prezydenci Łukaszenka i Putin złożyli życzenia swoim narodom i sobie nawzajem, zapewniając się o braterstwie i przyjaźni. Obaj podkreślali znaczenie integracji w ramach umowy z grudnia 1999 r. o utworzeniu Państwa Związkowego.
A co o ścisłej integracji z Białorusią myślą Rosjanie? Sprawdziło to rządowe Rosyjskie Centrum Badań Opinii Publicznej. Okazuje się, że 48 proc. Rosjan zadowala się „relacjami dobrosąsiedzkimi”, a o zacieśnianiu integracji z Białorusią nie myślą.
Co drugi respondent uważa, że zjednoczenie Rosji i Białorusi nie jest konieczne, ważne jest jedynie utrzymanie dobrych stosunków sąsiedzkich między krajami, wynika z sondażu opublikowanego 2 kwietnia przez Rosyjskie Centrum Badań Opinii Publicznej (WCIOM).
Stosunki między Rosją a Białorusią są dziś przez Rosjan oceniane raczej na płaszczyźnie pozytywno – neutralnej: 30% respondentów określa je za dobre i spokojne, kolejne 22% nazywa je przyjaznymi, 15% – dobrosąsiedzkimi. 25% Rosjan zauważyło ochłodzenie relacji między krajami i wzroście napięcia.
Co drugi (51%) respondent uważa, że stosunki między Rosją a Białorusią nie zmieniły się w ciągu ostatniego roku. Wyraźne pogorszenie relacji zauważyło 22% respondentów, a poprawę – 14%.
Tymczasem niespełna połowa (49%) Rosjan ma świadomość istnienia Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, przy czym zainteresowanie nim jest raczej niskie:
48% Rosjan uważa, że nie ma potrzeby ściślejsza integracja krajów, ale potrzebne są dobre dobrosąsiedzkie stosunki z Białorusią.
18% wyraziło poparcie dla idei zjednoczenia obu państw na równych zasadach, a 17% chciałoby wejścia Białorusi do Rosji jako podmiotu Federacji Rosyjskiej, czyli kolejnej republiki.
Pierwsze porozumienie w sprawie utworzenia Wspólnoty Białorusi i Rosji podpisali 2 kwietnia 1996 r. Łukaszenka oraz ówczesny rosyjski prezydent Borys Jelcyn. Rok później obaj przywódcy zawarli porozumienie o utworzeniu Związku Białorusi i Rosji, zaś 26 stycznia 2000 r. weszła w życie umowa z grudnia 1999 r. o utworzeniu Państwa Związkowego.
oprac.ba
2 komentarzy
bkb2
3 kwietnia 2019 o 09:57Naród rosyjski nie ma nic do powiedzenia … A tym bardziej jakaś niszowa sondażownia… Jeżeli Rosja nie zdoła zjednoczyć się z Białorusią, w dłuższym czasie rozpadnie się bo nie będzie w stanie utrzymać na odpowiednim poziomie ekonomicznym i społecznym tak dużego kraju z tak małą ilością ludności – 140 mln … Dzisiejszy Świat to nie tylko surowce ale przede wszystkim dobrze rozwinięty small biznes , innowacyjność, kondycja zdrowotna i równość w społeczeństwie… Wszystkie te czynniki nie istnieją w Rosji i są na najniższych poziomach w całym Świecie…. chłoptasiom z KGB nie wystarczą już straszenia i terroryzowanie Świata że w przypadku wojny jądrowej Rosjanie pójdą do Nieba a pozostali zdechną jak psy…. To co dzieje się w ostatnim czasie w NATO to główna zasługa też Polski…. Trump skutecznie zmusił członków tej organizacji do zwiększenia wydatków, ukrócił deficyt w handlu z Chinami, zapowiedział że Ukraina i Gruzja wejdą do NATO mimo zajęcia Donbasu, Krymu , Abchazji, Osetii…. Jeżeli nawet społeczeństwo rosyjskie nie jest skłonne łączyć się z Białorusią to oznacza nic innego jak to, że w Rosji narasta sprzeciw wobec polityki Putina, która zmusza Rosjan do „gryzienia trawy” mimo wydawania gigantycznych pieniędzy na zbrojenia i terroryzowanie Świata …
Tomasz
3 kwietnia 2019 o 14:57Analiza OK, ale nie bardzo rozumiem sam początek, tzn. w czym Rosji miałoby w takim razie pomóc zjednoczenie z Białorusią? Idąc tym tropem – terytorium jeszcze by się (hipotetycznie) powiększyło, a ludności za wiele by nie „przybyło” (nieco ponad 6%). O problemach ekonomicznych Białorusi też można by długo pisać…