Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich G7 – Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji i Japonii – zapowiedzieli, że będą nadal badać sposoby wykorzystania zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej do pomocy Ukrainie.
W komunikacie ministrowie spraw zagranicznych G7 po spotkaniu na wyspie Capri podkreślili, że Rosja musi zapłacić za zniszczenia wyrządzone Ukrainie.
„Potępiamy niedawne rosyjskie ataki rakietowe i dronowe na infrastrukturę energetyczną i miasta Ukrainy. Zależy nam na zapewnieniu pełnej odpowiedzialności i wspieramy Ukrainę w uzyskaniu odszkodowań za straty, obrażenia i zniszczenia spowodowane rosyjską agresją” – napisano w komunikacie.
Ministrowie z zadowoleniem przyjęli uruchomienie rejestru strat powstałych w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę.
„Suwerenne aktywa Rosji znajdujące się na naszych jurysdykcjach pozostaną unieruchomione, dopóki Rosja nie zaprzestanie swojej agresji i nie zapłaci za wyrządzone szkody” – stwierdzili.
Ministrowie z zadowoleniem przyjęli także zatwierdzenie przez Unię Europejską aktów prawnych dotyczących zysków z aktywów podmiotów prywatnych. Fundusze te pochodzą bezpośrednio z zamrożonych rosyjskich aktywów suwerennych. Ministrowie spraw zagranicznych wyrażają poparcie w tej kwestii, biorąc pod uwagę poszukiwanie sposobów maksymalizacji korzyści, jakie dla Ukrainy można uzyskać z tych dochodów.
„Będziemy nadal badać wszystkie możliwe sposoby zapewnienia Ukrainie pomocy w celu uzyskania odszkodowania od Rosji zgodnie z naszymi odpowiednimi systemami prawnymi i prawem międzynarodowym. Na prośbę przywódców będziemy kontynuować naszą pracę i konsultacje przed szczytem w Apulii w sprawie wszystkich możliwych ścieżek i wykonalnych opcji, za pomocą których zamrożone rosyjskie aktywa suwerenne mogą zostać wykorzystane do wsparcia Ukrainy” – czytamy w komunikacie.
Szefowie ministerstw spraw zagranicznych G7 wyrazili determinację we wzmacnianiu zdolności Ukrainy w zakresie obrony powietrznej w celu ratowania życia i ochrony infrastruktury krytycznej.
W tym celu będą także współpracować z partnerami. „Wspólnie z partnerami międzynarodowymi jesteśmy zdeterminowani w dalszym ciągu zapewniać wsparcie militarne, finansowe, polityczne, humanitarne i gospodarcze oraz wsparcie dla rozwoju Ukrainy i jej narodu” – stwierdzono w
W marcu wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell zaproponował wykorzystanie nadwyżek zysków z zamrożonych aktywów na zakup broni dla Ukrainy.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że Unia Europejska nie boi się reakcji Moskwy w tej sprawie.
Opr. TB, g7italy.it
2 komentarzy
Radek
19 kwietnia 2024 o 22:41Brakuje mi tu stwierdzenia faszystowska roSSja!
Syotroll
20 kwietnia 2024 o 15:40Nic nowego. Nie od dziś wiadomo że G7 jest antyrosyjskie. Wątpię też by to się zmieniło przez najbliższe 100 lat.