
President Donald Trump signs Executive Orders, Monday, February 10, 2025, in the Oval Office. (Official White House photo by Daniel Torok). Fot. The White House (Wikipedia), public domain
Donald Trump ma serdecznie dosyć przeciągania struny przez Władimira Putina. Mówiła o tym rzecznik Departamentu Stanu Tammy Bruce. Opowiedziała również o rozmowie, jaką sekretarz stanu Marco Rubio odbył z Siergiejem Ławrowem.
Bruce przekazała w trakcie konferencji prasowej, że Marco Rubio przyjął z zadowoleniem informację o udanej wymianie więźniów tysiąc na tysiąc, do której doszło w miniony weekend. Dodała, że w rozmowie z Ławrowem Rubio po raz kolejny powtórzył wezwania Donalda Trumpa do:
Konstruktywnego dialogu w dobrej wierze z Ukrainą jako jedynej drogi do zakończenia wojny.
Dowiedzieliśmy się również, że Donald Trump jest „niezwykle sfrustrowany” postępowaniem Władimira Putina. Chodzi o ciągłe ataki Rosji, w których mamy do czynienia z ofiarami cywilnymi podczas gdy trwają negocjacje dotyczące zawieszenia broni.
Bruce pytana była też o to, czy Ławrow przekazał cokolwiek pewnego w kwestii obiecanego przez Moskwę memorandum pokojowego. Dowiedzieliśmy się, że w tej kwestii nie pojawiły się dalsze informacje, ale USA mają oceniać Rosję na podstawie działań, a nie słów.
Rzecznik pytano także o to, czy wznowienie rozmów w Stambule to jedynie polityczny teatr, czy rzeczywisty dialog. Odparła, że nie będzie mówiła o prywatnych poglądach sekretarza, wskazała jednak na jego słowa o potrzebie dialogu.
Wcześniej w sprawie memorandum wypowiedział się także ukraiński prezydent. Wołodymyr Zełenski mówił, że nikt nie widział memorandum, które obiecała Rosja. Poddał w wątpliwość zaangażowanie Moskwy w negocjacje pokojowe.
swi/kyivpost.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!