• Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Kresy24.pl – Wschodnia Gazeta Codzienna
  • 22 maj 2026
  • Gazety i Czasopisma Kresowe
    • Archiwum Dziennika Kijowskiego
    • Archiwum Gazety Polskiej Bukowiny
    • Archiwum Głosu Polonii
    • Archiwum Głosu znad Niemna
    • Archiwum Kuriera Galicyjskiego
    • Archiwum Kwartalnika Echa Polesia
    • Archiwum Kwartalnika Krynica
    • Archiwum Magazynu Polskiego
    • Archiwum Monitora Wołyńskiego
    • Archiwum Mozaiki Berdyczowskiej
    • Archiwum pisma Nasze Drogi
    • Archiwum pisma Polacy Donbasu
    • Archiwum pisma Polonia Charkowa
    • Archiwum pisma Wołanie z Wołynia
    • Archiwum Polak na Łotwie
    • Archiwum Polaka Małego
    • Archiwum Polaka w Niemczech
    • Archiwum Słowa Polskiego
    • Archiwum Słowa Życia
    • Archiwum Tęczy Żytomierszczyzny
    • Archiwum Gazety Polak Mały
Kresy24.pl - Wschodnia Gazeta Codzienna
  • Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Home
Białoruś

Rosja rozpoczęła przygotowania do ćwiczeń “Zapad-2017” na Białorusi

23 sty 2017

W Petersburgu i Obwodzie Leningradzkim odbyła się mobilizacyjno – operacyjna zbiórka dowództwa Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej, w której udział wzięło ponad 160 oficerów, generałów i admirałów, poinformowała oficjalna strona internetowa Ministerstwa Obrony, nie wspominając ani słowem, że manewry zaplanowane są min. na terytorium Białorusi.

Głównym tematem zbiórki było przygotowanie do strategicznych manewrów wojskowych “Zapad-2017”, pisze rosyjska gazeta “Niezależny Przegląd Wojskowy”.

Ćwiczenia odbędą się we wrześniu 2017 roku, i zgodnie z planami resortu obrony mają być naprawdę imponujące. Jak pisze “Niezależny Przegląd Wojskowy”, ubiegłoroczne ćwiczenia “Kaukaz-2016”, w którym udział wzięło 125.000 żołnierzy i 97.000 rezerwistów, to nic w porównaniu z manewrami “Zapad – 2017”. W pracach nad koncepcją i scenariuszem ćwiczeń zostanie uwzględniona sytuacja, związana ze zwiększeniem aktywności NATO w pobliżu granic Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.

W listopadzie 2016 roku rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu mówił, że Rosja poświęca wiele uwagi wyposażeniu wojsk Zachodniego Okręgu Wojskowego w nowoczesne uzbrojenie i sprzęt wojskowy, jak również organizacji ćwiczeń w zakresie przygotowania operacyjnego i bojowego. Jak podkreślił, część z tych ćwiczeń jest prowadzona wspólnie z Białorusią. Tym razem białoruscy koledzy nie wzięli jednak udziału w kolegium szefów MON Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.

Białoruscy analitycy zauważają, że w 2017 roku rosyjskie Ministerstwo Obrony planuje przerzucić na Białoruś 4 162 wagonów z wojskiem i sprzętem, czyli  ponad 80 razy więcej niż w latach ubiegłych. Co ważne, nie są to informacje wyssane z palca, ale pochodzą z jawnych dokumentów dotyczących przetargu na usługi międzynarodowego militarnego transportu kolejowego. Jak podają białoruskie media, w roku 2015 kontrakt na transport kolejowy do Białorusi opiewał na 125 wagonów, a w 2016 roku zaledwie na 50 wagonów.

Niezależni publicyści alarmują, iż taka skala przygotowań może świadczyć o zamiarach przejęcia militarnej kontroli nad terytorium kraju, lub agresji na terytorium Ukrainy, krajów bałtyckich czy Polski.

czytaj również Manewry czy agresja? Rosja ogłosiła wielki przerzut swoich wojsk na Białoruś

Kresy24.pl

< Idź pod prąd Zobacz inny >
Ważne? Ciekawe? Podaj dalej:

Nie przegap w tym temacie:

Default ThumbnailDragon17 – największe manewry Sił Zbrojnych RP sprawdzą sojusznicze współdziałanie w wojnie hybrydowej Default ThumbnailSztab Sił Zbrojnych RB: Koncentracja Prawego Sektora na białorusko – ukraińskiej granicy. “To prowokacja i pretekst do rosyjskiej agresji” Default Thumbnail“Polskie służby, szczególnie służby wojskowe, monitorują wszystkie wydarzenia za naszą wschodnią granicą”
  • Tagi
  • armia białoruska
  • bazy wojskowe
  • ćwiczenia wojskowe
  • Federacja Rosyjska
  • stosunki białorusko-rosyjskie
  • Szojgu
  • wojsko
  • współpraca
  • współpraca wojskowa

3 komentarzy

  1. andrzej
    23 stycznia 2017 o 20:40 Odpowiedz

    Rzye na Bialorusi i widze ze guwnem tu pachne i prochem a wienc Polska tszymajse

  2. bkb2
    23 stycznia 2017 o 14:36 Odpowiedz

    Łukaszenka który zbudował kilka pałacy dla siebie podobnie jak Janukowycz może blefować w rzekomym ociepleniu relacji z Zachodem i Polską….On jest za słaby na dzisiaj aby planować woltę i przejść pod skrzydła EU…. Prze Trumpie sprzyjającym Rosji ta sytuacja może być groźna dla tej części Europy a wieloletnia modernizacja armii i podnoszenie jej potencjału może służyć kulminacji działania Rosji w agresji na któreś Państwo NATO lub Ukrainą….Ostatecznie Putin mógł zaplanować plan minimum. Rzeczywiste zagarnięcie Białorusi… Interesy Polski są całkowicie inne niż USA. Nie powinniśmy oglądać się na to że mamy teraz w PL żołnierzy USA ale prowadzić swoją niezależną politykę. Ja wykorzystał bym Ukrainą i Kraje Bałtyckie aby wzmacniały i organizowały Majdan w Mińsku puki nie jest jeszcze za późno. Przyjęta strategia ugłaskania Łukaszenki może nie przynieść rezultatów….Zachód musi przygotować takie uderzenie gospodarcze w Rosję aby ta nie odważyła się uderzyć w Białoruś a coraz bardziej świadome społeczeństwo Białorusi będzie musiało chwycić za broń….Wg mnie EU powinna znieść wizy do EU dla Białorusi po spełnieniu przez nią określonych wymogów. Najpierw jak najszybciej te wizy powinny być zniesione dla Ukrainy…Na co oni czekają….Argument pracy i swobody poruszania się po Europie może tylko uratawać te kraje

    1. Maveric
      23 stycznia 2017 o 18:14 Odpowiedz

      Majdan to i tak niedługo będzie w Mińsku przez podatek od pasożytów

Dodaj swój komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Uwaga! Komentarze naruszające prawo będą usuwane, a dane autorów - przekazywane organom ścigania.

Najnowsze wiadomości
Andrzej Poczobut uwolniony!

Andrzej Poczobut uwolniony!

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

Zmień ustawienia cookies
© Kresy24.pl 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.  Kontakt | Polityka prywatności
Produkcja: Fundacja Wolność i Demokracja