W piątek Rosja wezwała Azerbejdżan do całkowitego odblokowania Korytarza Lachin (Laçın) łączącego Armenię z enklawą Górskiego Karabachu, w której mieszka ponad 100 tysięcy etnicznych Ormian. Blokowanie drogi „narusza rozejm” i zwiększa napięcia w regionie – ostrzegła rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Przypomnijmy, iż 25 maja 2023 roku na posiedzeniu Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej w Moskwie Armenia uznała Górski Karabach za terytorium Azerbejdżanu; prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew i premier Armenii Nikol Paszynian ogłosili porozumienie kończące wieloletni spór o te tereny.
Armenia i Azerbejdżan od dziesięcioleci toczą krwawy spór o Górski Karabach – zamieszkany przez Ormian separatystyczny region będący de iure częścią Azerbejdżanu. Republika Górskiego Karabachu, bo tak brzmi nazwa tego powstałego w roku 1992 wspieranego przez Armenię „państwa”, którego nikt na świecie dotąd nie uznał, zamieszkuje około 140 tysięcy ludzi, w tym około 80% Ormian. Najkrwawsze starcia pomiędzy Ormianami i Azerami o te tereny toczyły się w latach 1988–1994. Do ostatniej odsłony tego konfliktu doszło w 2020 roku, gdy Azerbejdżan odzyskał kontrolę nad częścią spornego terytorium.
Najwyższa Eurazjatycka Rada Gospodarcza jest ponadnarodowym organem Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, do której należą Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Rosja.
Prezydent Azerbejdżanu oświadczył, że jego państwo nie ma żadnych roszczeń terytorialnych wobec Armenii. Dodał, że „biorąc pod uwagę, że Armenia uznała Karabach za część Azerbejdżanu”, oba kraje mają możliwość osiągnięcia porozumienia pokojowego. Premier Armenii przekazał z kolei, że uzgodniono uznanie integralności terytorialnej obu państw.
W piątek 23 czerwca 2023 roku Rosja wezwała Azerbejdżan do całkowitego odblokowania Korytarza Lachin łączącego Armenię z enklawą Górskiego Karabachu, w której mieszka ponad 100 tysięcy etnicznych Ormian.
Rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marija Zacharowa zaapelowała do Baku oświadczeniem, w którym powiedziała, że blokowanie drogi „narusza rozejm” i zwiększa napięcia na Kaukazie.
„Takie kroki prowadzą do wzrostu napięcia i nie sprzyjają utrzymaniu normalnej atmosfery wokół trwającego procesu normalizacji stosunków między Azerbejdżanem a Armenią za pomocą Rosji. Wzywamy Baku do pełnego odblokowania Korytarza Lachin”
– powiedziała Zacharowa.
Baku zaprzeczyło blokadzie, ale powiedziało, że podjęło „odpowiednie środki w celu zbadania przyczyn tej prowokacji, a także w celu zapewnienia bezpieczeństwa przejścia granicznego”.
RES na podst. Reuters, PAP
1 komentarz
PI Grembovitz
24 czerwca 2023 o 10:07So what!?
Russia is dead
Russians ared dead
Putin is dead
Now!?
Hope