Z danych czołowej rosyjskiej sieci wydawniczej Eksmo-AST i platformy e-booków „Litres” wynika, że w latach 2010-19 rosyjscy czytelnicy najchętniej sięgali do „Roku 1984”, antytotalitarnej antyutopii brytyjskiego pisarza George’a Orwella (na zdjęciu), skandalizującej brytyjskiej powieści pop „50 twarzy Greya” E.L. James oraz do powieści „Słoneczne wino”. Ta ostatnia, napisana w latach 50. przez amerykańskiego pisarza Raya Bradbury’ego, jest mało znana w Polsce.
Od roku 2010 do 2019 sprzedano w Rosji po 1,8 mln papierowych wydań „Roku 1984” i „Słonecznego wina”. Z kolei „50 twarzy Greya” wygrało w kategorii książek w wersji elektronicznej. Sprzedano na rosyjskim rynku około 90 tys. elektronicznych egzemplarzy tej powieści. Na drugim miejscu w e-bookach (ok. 80 tysięcy) znalazła się powieść rosyjskiej pisarki Guzel Jachiny „Zulejka otwiera oczy” (wydana została także w Polsce, opowiada o losach kobiety w czasach stalinowskich), a na trzecim książka poradnicza niejakiego Joe Dispenzy „Siła podświadomości, czyli jak zmienić życie w 4 tygodnie”.
Poza tym przez 10 lat Eksimo-AST sprzedało także w sumie 25 mln różnych kryminałów Darii Doncowej i ponad milion egzemplarzy kryminałów Borysa Akunina. Obaj autorzy są także dobrze znani polskim czytelnikom.
Oprac. MaH, tvrain.ru
fot. Wikimedia Commons, CC BY 2.0
1 komentarz
Cichociemny
11 stycznia 2020 o 23:37„Jak ruch nierozerwalnie jest związany w prędkością, tak i wolność jest nierozerwalnie związana z przestępstwem. Nie można oddzielić prędkości od ruchu. W ten sam sposób nie można oddzielić przestępstwa od wolności. Niewolnik, który tylko wykonuje rozkazy, nie popełni przestępstwa. My, Rosjanie, wybraliśmy szczęście bez wolności, dlatego zwyciężymy. Nie-Rosjanie wybrali wolność bez szczęścia i dlatego zostaną pokonani”.
Jewgienij Zamiatin
Rosyjski pisarz science fiction, polityczny satyryk, krytyk i publicysta, Autor antyutopijnej powieści „My”, pierwowzoru „Roku 1984” Orwella i „Nowego, wspaniałego świata” Huxleya