„Radio Rejtanówka” nadało audycję ze studniówki w Baranowiczach

15 lutego 2018

Dwugodzinny program artystyczny, zaaranżowany jako audycja radiowa, zawierająca łączenia z Krakowem, Warszawą i Wrocławiem – miastami, do których wybierają się na studia tegoroczni maturzyści Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach, zobaczyli 3 lutego goście, zaproszeni na szkolną studniówkę.

 


Na święto maturzystów, zaczynających odliczanie stu dni do egzaminów maturalnych, przybyli liczni goście, wśród których znaleźli się: charge d’affaires a.i. Ambasady RP w Mińsku, radca Michał Chabros z małżonką, konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz, który przybył w asyście konsula Jerzego Grymanowskiego, odpowiadającego w brzeskiej placówce konsularnej za kontakty z Polakami. Obecna była na szkolnym święcie także delegacja Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi na czele z prezes Andżeliką Borys oraz delegacja Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Siedlcach. Na studniówkę przybył także kapelan szkolnej młodzieży ks. Paweł Rudźman.


Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym polonezem w wykonaniu maturzystów, którzy w drugiej odsłonie tańca zaprosili do niego gości szkolnego święta, zajmujących cały pierwszy rząd w szkolnej auli, przeznaczonej dla publiczności.

Po polonezie rozpoczęła się „audycja” w rozgłośni „Radio Rejtanówka ”, nawiązująca nazwą do imienia patrona szkoły i symbolizująca, jak informowały materiały promocyjne radia, rocznik, który przekroczył progi Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach w 2007 roku.

Na zawartość przedstawionej publiczności „audycji” złożył się niezwykle bogaty program artystyczny – z tańcami, etiudami taneczno-gimnastycznymi, elementami inscenizacji aktorskiej, grą na instrumentach muzycznych i, oczywiście, śpiewem zarówno solowego, jak i zespołowym w wykonaniu maturzystów i ich rodziców.

 

Maturzyści pokazali przed publicznością najzabawniejsze i najbardziej kuriozalne fragmenty swoich szkolnych wypracowań, pokazali zdjęcia ze szkolnych imprez oraz podróży po Białorusi i Polsce.

Nie zabrakło podczas koncertu występów wzruszających, m.in. piosenki, zaśpiewanej z dedykacją dla matek tegorocznych maturzystów. Ich rodzice odwdzięczyli się z kolei wykonaniem napisanej specjalnie na studniówkę piosenki, w której prosili swoje dzieci, aby nie lękali się przed realizowaniem marzeń i wiedzieli, że w osobach rodziców mają wiernych przyjaciół, którzy przyjdą z pomocą w każdej skomplikowanej sytuacji życiowej.

 

Po zakończeniu świątecznej „audycji” w „Radiu Rejtanówka” głos zabrali goście studniówki. Charge d’affaires Ambasady RP w Mińsku, radca Michał Chabros, dziękując maturzystom za wspaniałe występy sięgnął po slang młodzieżowy i podsumował to, co zobaczył, wyrazem SZACUN! Dyplomata zapewnił uczniów i nauczycieli Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana, że w przyszłości, podobnie jak w latach poprzednich, dyplomacja polska będzie wspierała placówkę edukacyjną w Baranowiczach, gdyż „tutaj szczególnie dobrze widać, iż nasza pomoc trafia na bardzo dobry grunt”.

Nie szczędził komplementów pod adresem uczestników i organizatorów studniówki konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz. Życząc maturzystom sukcesów w dorosłym życiu, szef polskiej placówki konsularnej w Brześciu prosił, aby nie lekceważyli możliwości robienia kariery artystycznej, do której predyspozycje wielu maturzystów zademonstrowało w trakcie studniówkowego koncertu.

– Pamiętajmy o chłopcu z Wasiliszek, który podbił całą Polskę i nie było mu równych – przypomniał konsul Kozakiewicz, nawiązując do sukcesu, który odniósł urodzony na Białorusi wybitny polski artysta Czesław Niemen (Wydrzycki).

Sukcesów podczas egzaminów na studia do Polski życzyła baranowickim maturzystom prezes  . Dziękowała ona także ich rodzicom i nauczycielom za to, że wychowali w polskim duchu i tradycji przedstawicieli kolejnego pokolenia baranowickiej młodzieży.

 wykorzystała swoją obecność na studniówce w Baranowiczach, aby wręczyć laptop, jako nagrodę za zwycięstwo w zeszłorocznym konkursie „Mistrz Ortografii”, organizowanym przez  w Grodnie, uczennicy Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach Ulianie Hancewicz.

Z darami dla maturzystów i nauczycieli Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach przybyła także delegacja Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Siedlcach.

– Przyjeżdżamy tutaj jak do swojego własnego domu, a więc nie możemy przybywać z pustymi rękami – mówił szef siedleckiej delegacji Jacek Grabiński, inicjując obdarowywanie prezentami maturzystów i nauczycieli, w tym obecną na studniówce założycielkę Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach – Panią Dyrektor Elżbietę Dołęgę-Wrzosek.

Wspomnieniami ze wspólnych wypraw w polskie Tatry i z pielgrzymek, wspólnie odbytych z tegorocznymi maturzystami Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach, podzielił się przed publicznością kapelan szkolnej młodzieży ks. Paweł Rudźman.

Po wystąpieniach gości studniówki na salę uroczyście wprowadzono okolicznościowy tort, a po nim prawo do pozostania na sali miała już tylko młodzież. Rozpoczynała się dyskoteka!

Kresy24.pl za znadniemna.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź „Radio Rejtanówka” nadało audycję ze studniówki w Baranowiczach

 1. Stanislavus Odpowiedz

  19 lutego 2018 w 18:57

  Brawo.
  Jeśli słowem można wyrazić choćby cząstkę satysfakcji z Naszej Polskiej Młodzieży i Jej dostojeństwa, a w ślad za tym -Życzenia; wielu, wielu osiągnięć na niwie dalszego pogłębiania wiedzy i udoskonalania zdolności artystycznych.

  Drodzy Rodacy możemy być dumni z nowych zastępów,które mogą świecić przykładem dla Waszych rówieśników w Macierzy.

  Szczęść Wam Boże
  na dalszej Drodze Życia

  i Wszelkiego Powodzenia na Przyszłość.

  Rodak;

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *